?

Hemodiyalize giren hastalarda diyet

Hemodiyalize giren hastalarda diyet

Böbrek yetersizliği ilerledikçe başta proteinler olmak üzere farklı besin maddelerinde kısıtlanmaya gidileceği önceden yazılmıştı. böbrekler görevlerini iyice yitirdikten ve hastalar diyalize girmeye başladıktan sonra alınan gıdaların tekrardan düzenlenmesi gerekecektir.

kalori:

diyaliz hastalarında alınması lazım kalori miktarı hastanın beslenme durumu ile yakından ilgilidir. hasta şişman ise kabızlık önlenir, barsak kanseri önlenebilir. diyaliz hastalarında kabızlık sık olduğu için bu tür gıdaların alınması faydalıdır. ancak bu yiyeceklerdeki potasyum miktarına her zaman dikkat etmelidir.

demir:

diyaliz sırasında biraz demir vücuttan kaybedilir. demir eksikliğine bağlı kansızlığı önleyebilmek amacıyla derhal bütün diyaliz hastalarına ağızdan demir hapları veya diyaliz sırasında demir iğneleri uygulanır.

diğer vitamin ve mineraller:

demire benzer biçimde pek çok vitamin ve mineral de diyaliz sırasında kaybedildiği için bütün hastaların çok sayıda vitamini birarada içeren tabletleri kullanmaları lazımdır. diyaliz hastalarında böbrekler d vitamini yapamadığı için kemik ağrıları, zayıflığı ve zaman zaman de kemik kırıkları görülebilir. o nedenle hekiminiz size sık olarak özel d vitamini içeren ilaçları (rocaltrol, alpha d3, one-alpha, calcijex gibi) verecektir. bu ilaçlar kan kalsiyumunu normale getirir ve kemiklerinizi kuvvetlendirir.

diyaliz hastalarında a vitamini zararlı olabilir; dolayısıyla doktor kontrolü olmaksızın vitamin ilaçlan rastgele kullanılmamalıdır.

diyaliz hastalarının bir günde almaları lazım vitamin oranları aşağıda verilmiştir.

vitamin bir günde alınması lazım miktar

vitamin a luzumsuz

vitamin c 60 mg

vitamin b1 l. 5 mg

vitamin b2 1. 8 mg

vitamin b3 20 mg

vitamin b6 1o mg

vitamin b12 3 mcg

vitamin d 0. 25 - 1 mcg

vitamin e 15 ünite

vitamin k luzumsuz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder