?

Hipermetrop

Hipermetrop

Hipermetrop görüntünün yorgunluk ve ağrı verebilir ve yaşla kuvvet gittikçe azalır. toplumun %10 unudan fazlası gözlük veya başka bir biçimde düzeltmeye gereksinim duyan hipermetroplardır.hipermetropların miyopun tam tersi olarak uzağı iyi gören fakat yakını göremiyen olduğu sanılır. uyum gücünün fazla olduğu genç yaşlarda böyle gibi görünebilir hatta yakında bile şikayet olmayabilir fakat yaş ilerledikçe uyum gücü azalır ve belirtiler önce yakında daha sonra uzakta da ortaya çıkar. esasında bir hipermetrop ne yakını ne uzağı eforsuz göremeyen kişidir ve bir miyop her yaşta yakını iyi görebilirken uyum gücünü kaybetmiş 50yaş üstü bir hipermetrop hem uzak hem yakın içi düzeltme gereksinimi hissedecektir.a. hipermetrop'un şikayeti ve bulgularıgöz çevresinde ağrı,göz yorulması,gidip gelen bulanıklık,huzursuzluk,kolay dikkat dağılması gibi şikayetler ile başlar ve bunlar bilhassa uzun müddet yakın mesafe çalışmalarında oluşur. bu şikayetler gizli hipermetropun derecesine,ne kadar yakın işi yapıldığına ve uyum gücü rezervi açısından yaşa bağlıdır.yüksek hipermetropu olan bir çocukta bu şikayetler dışında uyum eforunun tetikleyebileceği içe şaşılık da söz konusu olabilir..

 

b. hipermetrop'un nedenlerigözün kısa veya kırma gücünün zayıf olması sonucudur. ışınlar retina arkasında odaklanırlar. c. hipermetrop tedavi seçenekleri -gözlük veya kontakt lenslerhalen en yaygın düzeltme şeklidir.tedavi edici özellikleri yoktur. ilerlemeye tesirleri yoktur. -refraktif cerrahi laser cerrahisi (lasik-prk)

+4 dioptriye kadar öneri edilirophtec fakik ıol (sabit göz içi lensi)-lasere ideal olmayan,genç hipermetroplarda öneri edilirşeffaf mercek değişimi (refractive lens exchange)-monofokal

-multi/bi fokal

-lasere ideal olmayan veya 50 yaş üstü kişilere önerilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder