?

Hipotiroidi nedir ?

Hipotiroidi nedir ?

Hipotiroidi nedir ?

tiroit hormonlarının kanda çok az bulunması haline hipotiroidi veya hipotiroidism denir. kadınlarda erkeklere kıyasla çok daha sık görülür.

kaç çeşit hipotiroidi mevcuttur ?

hipotiroidinin oluş yerine göre dört türlü hipotiroidi mevcuttur.

primer hipotiroidi: en sık görülen hipotiroidi tipidir. bu türdeki hipotiroidide hastalık tiroit glandındadır. kanda t3 ve t4 kabızlık vardır. kasık fıtığı ve kafa kemiklerinde açıklık görülür. kemik yaşı normal yaşından geridir. dişler vaktinde çıkmaz ve çocuk vaktinde yürüyemez. zeka geriliği vardır.

pendred sendromu ve kreten nedir ?

pendred sendromu, işitme ve konuşma özürlü olan doğumsal hipotiroidilere verilen isimdir. zeka ve gelişme geriliği belirten ve özel bir yüze sahip konjenital hipotiroidilere kreten denir.

doğumsal (konjenital) hipotiroidinin tanısı nasıl konur ? tedavisi nasıl yapılır ?

yeni doğanlarda tiroit hormonları ve tsh ölçümleri yapılarak tanı kolaylıkla konur. bu hastalıkta tsh yüksek, tiroit hormonları düşüktür.

tedavi doğumdan derhal sonra tanı konar konmaz yapılmalıdır. aksi halde kalıcı zeka geriliğine sebep olabilir. tedavide levotiroksin kullanılır. doz çocuğun yaşına göre ayarlanır. tedavi sırasında hasta kısa aralıklarla takip edilir. tsh seviyesi tedavinin takibinde mühimdir. ilk yıl tsh 10uü/ml altında olmalıdır. daha ileri yaşlarda ise 3'ün altında tutulması gerekmektedir. hormon seviyeleri yanısıra çocuğun organ gelişmeleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

çocuklarda ve gençlerde görülen hipotiroidilerin nedeni nedir ? klinik ve laboratuar bulguları nedir ? nasıl tedavi edilir ?

genelde erişkinlerde görülen hipotiroidi nedenleri burada da rol oynar. bunun yanısıra hafif konjenital hipotiroidiye neden sebepler de burada etken olabilir.

klinik olarak boy kısalığı, zekada ve kemik yaşında gerilik ve seksüel gelişmede duraklama görülür. primer hipotiroidiye bağlı geliştiği takdirde tiroit hormonları düşük, tsh yüksektir. sekonder hipotiroidide ise tsh normal veya hafifçe yüksektir. hashimoto tiroiditine bağlı olarak gelişmişse tiroit antikorları yüksek olabilir. hashimoto tiroiditinde guatr sert ve elastik kıvamındadır

tedavi olarak levotiroksin kullanılır. t3 ve t4 hormonlarının birlikte olduğu kombinasyonlar da kullanılabilir. uzun süreli hipotiroidilerde tedaviye kısa bir müddet için kortizon da eklenir. tedavi hayat boyu devam eder ve hasta belirli aralıklarla kontrol altında tutulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder