?

Hizli yuruyus

Hızlı yürüyüş

Yürüyüş deyip geçmeyin. o kadar çok yürüyüş biçimi var ki, bilseniz şaşırırsınız. esasında yürüyüş şeklinden ziyade, yürüyüşle yapılan değişik kombinasyonlar demek daha doğru olur. mesela bilek ağırlığı takıp yürüyüş yapmaktan tutun da, eğimli arazide tırmamış yapıp, aralara da birkaç set şınav sokmaya kadar pek çok farklı şey var, yürüyüşle ilgili yapabileceğiniz. bu yolların hepsi, kalori yakmak ya da can sıkıntınızı geçirmek adına yararlı olabilir, ama gene de sizle küçük bir sırrı paylaşmama izin verin: esasında yürüyüşünüze birazcık ivme kazandırarak daha çok kalori yakabilirsiniz.

peki bu sırrı nasıl lehime çevirebilirim ?

eğer hızınızı saatte 5. 6 kilometreden, 7. 2 kilometreye çıkarabilirseniz, yüzde 50 daha fazla kalori yakarsınız. bunun anlamı şu: 68 kiloluk bir kadın, bu yolla, yarım saat içinde 130 kalori yerine 230 kalori yakabilir. şayet hızınızı 8 kilometreye çıkarırsanız, kalori yakma hızınız bir yüzde 50 daha çoğalır. ancak şunu unutmayın: 8 kilometre, aşırı yoğun bir egzersizdir ve hemen hemen koşmaya başlama noktasıdır, çünkü koşmanın yürümekten kolay geldiği bir safhadır. ancak tertipli yürüyüşle daha çok kalori yakabilirsiniz, bunun yürüyüşe sarılın.

hızınızı sabitlemek için...

aynı hızla yürüyüşe devam edebilmek için, adımlarınızı saymak işe yarayabilecek bir hiledir. dakikada 120 adım atarsanız, hızınız 4. 8 km'lik, 135 adım atarsanız 6. 4 km'lik (ki anca bu hızda gerçek anlamda kalori yakmaya başlayabilirsiniz), ve 150 adımda 7. 2 ila 8 km arasında bir hıza ulaşırsınız. ya da bu durumu formüle etmek gerekirse: 20 saniye boyunca attığınız adımları sayıp, bunu 3'le çarpın. çıkan netice, dakikada attığınız adım sayısıdır.

hızlanmak için önerimiz:

vücut ağırlığınızı nereye ve nasıl yoğunlaştırıyorsanız, bunlara odaklanın. dengeyi ne kadar iyi kurarsanız, o kadar da hızlı yürüyebilirsiniz. dik durun ve ağırlığınızı ayağınız üstündeki iki noktaya dağıtın. birinci nokta, ayağınızın ön tarafında, baş ve ikinci parmakların birleştiği noktanın derhal altıdır. ikincisi de, topuklarınızın dış kısımlarıdır. ağırlığınızı bu noktalara dağıttığınızda, tam anlamıyla dengedesiniz demektir. yürürken de, bunu uygulamaya çalışın: topuğunuzla basın ve ayak parmaklarınız üstünde kavislenin.

hızlı yürüyüşün yararı

ne kadar hızlı yürürseniz, adımlarınız kısalır ve daha çok kalori yakarsınız. uzun adımlar yerine, dakika başına daha uzun adımlar atmaya çalışın. bacaklarınızı bu şekilde daha çok kullandıkça, onların daha da güçlendiğini hissedeceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder