?

Horlama tedavi edilebilir mi ?

Horlama tedavi edilebilir mi ?

Erişkin olup horlayan kişiler için aşağıda sıralanan önerilere uyulmalıdır. 1-kas tonusunu artırmak için sportif bir yaşam şekli seçilmeli. 2-horlayan kişiler uyku ilaçları,sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce almamalı. 3-uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınılmalı 4-uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınılmalı. 5-aşırı yorgunluktan sakınmalı. 6-uykuda sırt üstü yatmak yerine yana yatmak tercih edilmelidir. eski bir tavsiye olarak pijama sırtına tenis topu dikmek hala faydalı bir metoddur. böylelikle srt üstü yatmaya engel olunur. 7-yatağınızın baş tarafı daha yukarıda olacak biçimde bütün yatağınızı yaklaşık olarak 10 cm bir tarafa doğru çeviriniz. 8-evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmeleri için onlara müddet tanıyınız. her pozisyonda horlayan kişiler" şiddetli horlayan" olarak isimlendirilir. bu kişilerin yukarıdaki önerilerden daha fazla yardıma gereksinimi vardır. horlama kişi ve ailesi için zaralı hale geldiğinde uzman doktorunuz ile görüşmeniz ideal olacaktır. bilhassa uyku anında nefes alamama sorunu olduğunda hekiminize başvurmanız daha da önem kazanmaktadır. tedavi tanıya dayanır. bu alerji veya enfeksiyonun tedavisi gibi basit ya da bademcik, geniz eti veya burun bozukluklarınıncerrahi gerektirmesi biçimindedir.

basit horlamada tedavi alternatifleri:

1- hayat biçiminin düzenlemesi

2- radyofrekans dalgalarının kullanılması ile yumuşak damağın ve ufak dilin küçülmesi ve gerginliğinin artmasına yardımcı olan ve muayene şartlarında yapılabilen teknik.

3- bademcik ve geniz etinin alınması 4-uppp dediğimiz ufak dil,yumuşak damağın bir kısmı ve bademciğin alındığı ameliyat biçimi.kaynak: op. dr. feyzi elez

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder