?

Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak (restless leg) sendromu nedir ?

huzursuz bacak sendromu otururken ve yatınca bacaklarda olağandışı bir rahatsızlık hissi ile kendini belirten genellikle hastalar tarafından tam olarak ifade edilemeyen ancak uyluk, bacak ve ayaklarda, hatta bazı hastalarda kollarda ürperme, kaşınma, ağrıma, ezilme, yanma, karıncalanma olarak ifade edilebilen bazı hastalar ise kas krampı veya uyuşma ile karıştırabilen bir hastalıktır. bacaklardaki huzursuzluk hissi dinlenme zamanlarında ortaya çıkar. hem kadınları hem de erkekleri tesirler, gelişi güzel bir yaşta başlayabilir ve yaşla birlikte şiddeti çoğalır. huzursuz bacak sendromu uyku kalitesini bozar, gündüz uykululuk durumuna yol açabilir. hastalık sabit kalma ile ortaya çıkar: bir müddet uzanıldığında veya oturulduğunda ortaya çıkar. hareket etme ile yakınmalar azalır: bazı hastalar önleyemedikleri bir hareket etme isteğinden bahsederler. bacaklarını gerek yatakta hareket ettirmek gerekse birkaç adım yürümekle yakınmalar azalır. yakınmalar akşamları artar: gündüz saatlerine göre akşamları aynı şartlarda yakınmalar daha yoğun izlenir. uykuda bacak hareketleri sıktır: hastaların önemli bir kısmında uykuda bacak hareketleri sendromu olarak isimlendirilen ayrı bir hastalık ile birlikteliği sıktır. yaklaşık hastaların %80'inde bu iki hastalık birlikte gözlenir. huzursun bacak sendromlu hastaların büyük kısmı yatmakta veya yatakta uyanık kalmakta zorluk çekmektedirler. gündüz yapılan şekerlemelerde de hastalar sıkıntı yaşayabilmektedirler. hastalardaki belirtiler bacaklarda önemsiz hafif yakınmalardan, depresyonu yol açan, hayattan zevk alamama noktasına kadar giden geniş bir yelpazede kendini gösterebilir. hastalığın şiddeti vakit içerisinde farklılıklar gösterebildiği gibi bazı zamanlar kaybolup sonra yine ortaya da çıkabilir. huzursuz bacak sendromu her yaşta hatta çocuklukta bile ortaya çıkabilir. çocuklarda büyümeye bağlı ağrılar olarak algılanabilir. hangi yaşta ortaya çıkarsa çıksın vakit içerisinde ağırlığı genellikle artış gösterir.

huzursuz bacak sendromuna neden olan etmenler nelerdir ?

hastaların çoğunda huzursuz bacak sendromune neden olan etkenin ne olduğu tespit edilememektedir. araştırmacılar beyinde dopamin düzeyinde dengesizlik olmasını sorumlu tutmaktadırlar. ailesel geçiş mühimdir. yani anne babasında huzursuz bacak sendromu olanlarda bu hastalığın ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. bilhassa genç yaşta huzursuz bacak sendromuna yakalanan hastaların bu hastalığı çocuklarına aktarma olasılığı daha yüksektir. gen haritalarının çıkarıldığı günümüzde huzursuz bacak sendromunun da geni bulunmuştur. stres ile hastaların yakınmaları daha da şiddetlenmektedir. hamilelik veya hormonal farklılıklar de geçici olarak yakınmaları artırabilir. bazı kadınlar huzursuz bacak sendromu ile öncelikle hamilelikte bilhassa de hamileliğin son 3 ayında tanışırlar. öncelikle hamilelikte bu yakınma ile karşılaşan hastalarda doğum yaptıktan 1 ay sonra yakınmalar geriler ve kaybolur. huzursuz bacak genellikle altta yatan önemli bir hastalık ile birlikte değil iken zaman zaman de periferik nöropati, demir eksikliği veya cinsellik dışında kullanmayın, yatak odanızı çalışma odası olarak kullanmamalısınız,

yatak odanız ısı, ışık ve gürültü açısından sizi rahat ettirecek koşullarda olmalıdır,

uykuya uyanmayı arzu ettiğiniz zamandan 9 saat önce başlayın

uyumadan 1 saat önce günlük aktiviteyi bitirin, 15 dakika boyunca o gün yaşadığınız dertleri, başarıları ve mutlulukları bir kağıda yazın sonra 45 dakika boyunca gevşemeye çalışın, uyarıcı olmayan şeyler yapın (hafif şeyler okuyun, klasik müzik dinleyin, ılık köpüklü bir banyo yapın, meditasyon yapın, 1 bardak ılık ballı süt için)

sonra yatağa girin, gözlerinizi kapatıp uykuya dalmanın keyfini çıkarın

eğer yaklaşık 15 dakika süreyle uykuya dalamadıysanız kalkın ve başka bir odaya gidin ve uykunuz gelinceye kadar gevşemeye çalışın, uykunuz gelince tekrar yatağa gidin. bu durum tekrar edebilir ama kesinlikle her gün aynı saatte uyanmaya itina gösterin.

kaynak: dr. bülent çiftçi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder