?

Idrarda kan

İdrarda kan

Yiyeceklerdeki (örneğin pancar) renk pigmentleri, uyuşturucu kullanımı ve porfirya idrarın kırmızıya dönmesine yol açmış olabilir. endişelenecek bir durum yoktur.

nedenleri

mesane enfeksiyonu: ani, acılı, sık ve miktarı az olan idrarınızda kan var; ateş, sırtın alt kısmında ve göbeğin alt bölgesinde ağrı var. mesane enfeksiyonu veya sistit, idrar yapamamanın sebebi olabilir ve antibiyotik tedavisi gerektirir.

mesane taşı: idrarınızda kan var. sıkça idrara gidiyor, ama az yapabiliyorsunuz; bunun yanısıra yalnızca belli bir pozisyonda. sırtınızın alt kısmında ve karnınızda ağrıyla birlikte düşük ateşiniz var.

böbrek taşı: sırtınızın ve karnınızın alt kısmında ve kasıklarınıza yapılan spazm oluyor ve sık idrara gidip az oranda ve kanlı idrara çıkabiliyorsunuz.

üretrit: üretranızdan sarımtrak bir akıntı geliyor, karnınızın alt kısmı ağrıyor, sıkça idrara gidiyorsunuz, ama az oranda kanlı idrar yapabiliyorsunuz. idrar yaparken yanma oluyor ve şayet kadınsanız cinsel ilişki acı veriyor. üretrit, cinsel yolla bulaşan ya da şahsi temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

gromerülonefrit: idrarınızda kanla birlikte, ayak bileklerinde, gözlerinizin çevresinde şişlik, nefes darlığı ve yorgunluk var. böbreğinizin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmuş olabilir.

tehlikesiz hematüri: yalnızca idrarınız kanlı ve başka belirtiniz yok. idrar, viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı görünse de, bu durum gelişi güzel bir hastalıkla veya organ hasarıyla ilişkili değildir. zaman zaman çocuklukta meydana gelir ve vakit geçtikçe geçer. zaman zaman bir aile ferdinde başlayan bu problem, sıkıntı yaratmadan ömür boyu sürebilir.

hemolitik anemi: yorgunluk ve güçsüzlük hissediyorsunuz, idrarınızda kan var, nefes darlığı çekiyorsunuz ve cildiniz sarardı. hemolitik anemi, kanın alyuvarlarındaki genetik bir anormallikten veya bazı ilaçlardan ya da alyuvarları yok eden bazı hastalıklarından kaynaklanır. alyuvarlar yıkıma uğramıştır ve kemik iliği, bunların yerine yenilerini yeteri kadar hızla üretememektedir. genetik olarak bazı enzimleri eksik olanlar ile bazı ilaçları kullananlarda hemolitik anemi ortaya çıkabilir.

bol bol su (günde 6 - 8 bardak) için. bu, bilhassa egzersiz yaparken, ateşiniz olduğunda ve hava sıcaklığı arttığında çok mühimdir. kafein ve alkolden uzak durun; mesaneyi tahriş edebilir. enfeksiyonlardan sakınmak için cinsel ilişki anında lateks prezervatif kullanın. küvette banyo yapmak yerine duş alın ve yumuşak sabun kullanın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder