?

Ilacsiz tup bebek (ivm) yontemi ne kadar basarili ?

İlaçsız tüp bebek (ivm) yöntemi ne kadar başarılı ?

Çocuk özlemi çeken ve tüp bebek yöntemine başvuran hastalara sunulan ilaçsız tüp bebek uygulamaları ne kadar yararlı ve başarı belirten sorusuna cevap arıyorsanız doç. dr. bülent urman'ın kaleme aldığı bu yazıyı kesinlikle okuyun.tüp bebek uygulamasına alternatif olarak sunulan ivm, yani ilaçsız tedavi, yumurtaların laboratuar ortamında olgunlaştırılması ile gerçekleştiriliyor. bu yöntem 1990'lı yılların sonlarından başlayarak kullanılmaya başlandı. ivm'de kısa süreli ilaç kullanımı veya hiç ilaç kullanılmadan toplanan olgunlaşmamış yumurtalar dış ortamda olgunlaştırılır ve daha sonra döllenerek transfer edilir.

yöntem öncelikle ilaçlara aşırı cevap veren polikistik over sendromlu (yumurtlama sorunu olan) kadınlarda ilaç kullanılmadan tüp bebek yapılmak hedefi ile ortaya atıldı.

ivm faydası nedir ?

polikistik over sendromlu kadınlar, yumurtalıkları uyaran ve gonadotropin adı verilen ilaçların etkisine karşı aşırı derecede hassaslar. bundan dolayı ovarian hiperstimülasyon sendromu (ohss) adı verilen ve hastaneye yatarak tedavi gerektirebilen bir komplikasyona meyilliler. bilhassa de hamilelik sırasında salgılanan hormonlar, ilaçlarla uyarılmış olan yumurtalıkları daha da uyarır. bunun sonucunda karın boşluğu içerisine sıvı sızar ve kanda pıhtılaşma problemlerine yol açar. yumurtalıklar ilaçlarla uyarılmadan tüp bebek uygulamasına geçildiğinde ohss riski ortadan kalkar.

ivm başarı oranları

ivm yöntemini ilaç ile yapılan tüp bebek yönteminden üstün kılan özellik, ilaç kullanımının olmaması. buna rağmen ivm ile hamilelik miktarları ilaç ile yapılan tüp bebeğe oranla daha düşük. avantajlarına karşın ivm'in yaygınlaşmamasının esası sebebi de başarı miktarlarının istenen seviyede olmaması. yeni ve daha gelişmiş ivm kültür vasatlarının devreye girmesi ile bu tekniğin yaygınlaşması kaçınılmaz.

henüz bilimsel kanıt yok

ıvm'nin daha önce başarı gösteremeyen tüp bebek uygulaması olan kadınlar ve yumurtalıkları ilaçlara zayıf cevap veren kadınlarda kullanımı hakkında bilimsel bir kanıt yok. mevcut taktirde çok kısıtlı bir hasta grubunda kullanılan bu yöntemin sanki her derde deva gibi gösterilmesi son derece sakıncalı bir durum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder