?

Ilk aylarda bebeginizin guvenligi

İlk aylarda bebeğinizin güvenliği

Bebekler göründüklerinden daha sağlamdırlar.

onları kucağınıza aldığınız vakit kırılmazlar, çoğu düşmeleri yarasız beresiz sonuçlanır ama kazalara açıktırlar.

çok ufak bebekler bile bir biçimde başlarını belaya sokabilirler.bebeğinizi kazalardan korumak için her zaman şunlara dikkat ediniz:- bebeğinizi araba ile gezdirirken kesinlikle emniyetli araba koltuğu kullanın. hem kendiniz emniyet kemeri takın, hem de sürücüye taktırın; sürücü emniyette değil ise kimse değildir.

içki içtikten sonra araba kullanmayın ve kullandırtmayın.- bebeğinizi büyük küvette yıkarken altına havlu koyarak kaymasını engelleyin. bir eliniz devamlı bebeğinizin üzerinde olsun.- bebeğin altını değiştirirken yatakta, kanepede nerede olursa olsun biran bile yalnız bırakmayın. henüz kendi çevresinde dönemeyen bir yenidoğan bile vücudu ile uzanarak düşebilir.- bebek koltuğu kullanıyorsanız bunu ufak bir masaya, mutfak tezgahına veya yeterince geniş olmayan gelişi hoş yüksek bir yere koymayın yoksa bebeğiniz koltuğun devrilmesiyle düşebilir.- ne kadar iyi eğitimli olursa olsun evcil bir hayvan ile bebeğinizi yalnız bırakmayın.- bebeği beş yaşın altındaki kardeşi ile yalnız bırakmayın.- bebeği ondört yaşın altındaki bakıcı ile, tanımadığınız birisi ile henüz referanslarını kontrol etmediğiniz bir bakıcı ile yalnız bırakmayın.- bebeği havada atıp tutmayın veya sertçe sarsmayın.- evin içerisinde çok kısa bir müddet bile olsa bebeğinizi yalnız bırakmayın; örneğin bir yangının yayılması saniyeler içerisinde olur.- bir bebeği ya da çocuğu arabada hiçbir zaman yalnız bırakmayın.- bebeği mağazada, yürüyüşte, oyun parkında gözünüzün önünden bir an bile ayırmayın, bebek arabası veya bir puset çocuk hırsızı için bilhassa kolay hedeftir.- bebeğin oyuncaklarını veya başka şeylerini iple karyolasına asmayın ve bebeğin boynuna veya koluna künye, madalyon,kolye, bilezik asmayın. bebeğin giysilerindeki, kapşonlardaki bağcıklarının uçlarının iyice düğümlenmiş olduğuna emin olun yoksa yerlerinden çıkabilirler.

bebeğin ulaşabileceği yerlerde ip, zincir, kordon bulundurmayın. bebeğin karyolasının yakınında perde kordonu, telefon kablosu olmamasına dikkat edin.

bütün bunlar bebeğin kaza ile dolanarak boğulmasına sebep olabilir.- kaza eseri boğulmayı önlenmek için bebeğinizin yatağına yakın içi dolu büyük yumuşak oyuncaklar, yastıklar ve benzeri şeyler bulundurmayın.- bebeği açık bir pencerenin altında bir an bile tutmayın.- evde yangın dedektörleri kullanın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder