?

Ilk gunler ve evde bakim

İlk günler ve evde bakım

Bebek doğduktan sonra ona nasıl bakacağınız ile ilgili pek çok sorularınız olacaktır. burada, annelerimizin aklına en sık gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

emzirme düzeni : ılk haftalarda emzirme düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. her iki göğsü de eşit sürelerde emzirtmek idealdir. ancak bu her zaman gerçekleşmez. bebek bir kerede tek göğsü emerse bir sonraki sefer diğer taraftan emzirmek gerekmektedir. ılk 10 dakikadan sonra gelen süt daha yağlıdır; bebekte doygunluk hissi uyandırır. bir göğsü emmesi dolayısıyla yeterli olabilir. günde yaklaşık 10-12 kere emmesi ve ilk 4-6 ay gece beslenmesi normaldir. emzirilen bebeğe su vermek gerekmez. meyve püresi ve pirinçli mama benzeri ekbesinler 6 aydan sonra verilmelidir.

dışkı ve idrar sıklığı : bebeğinizin ilk ayında dışkı sayısı fazladır (günde 6-8 kez). anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkıları cıvık olur. dışkı ilk günler yeşilimsi, daha sonra altın sarısı renk alır. mama ile beslenen bebeklerin dışkıları daha kıvamlı ve sıklığı daha azdır. bu bebeklerde sarılık varsa,

- bezlerinin dışına kadar taşan sıvı tarzında dışkılama (günde 3-4 defa) oluyorsa,

- üst üste fışkırtır tarzda kusuyorsa...

kaynak: çocuk sağlığı, hastalıkları ve yenidoğan uzmanı dr. gülnihal şarman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder