?

Insulin direnci

İnsülin direnci

Diyabeti olan insanların çoğunda, vücut hücreleri pankreas tarafından üretilen ve vücut hücrelerine şekeri içeri almalarını söyleyen hormon olan vücudun doğal insülinini her zaman dinlememektedir. pankreas insülin üretir, fakat hücreler her zaman dinlemez. gidecek hiçbir yer olmadığından, şeker sağlıksız olarak kanda birikerek artar.

gıdaların sindirilmesi

birşeyler yediğinizde, yiyecek sindirim sisteminize girer ve orada esas öğelerine ayrılır. bu öğelerden biri de glikoz olarak isimlendirilen önemli bir şekerdir - vücudun esas enerji kaynağı. glikoz genelde " kan şekeri" olarak bilinir.

doğal insülinin çalışma şekli

yiyecekler sindirildikten sonra, insülin (pankreas tarafından üretilen doğal bir hormon) ve şeker kan dolaşımına girer. insülin direnci olmayan insanlarda; insülin, şekerin vücudun kas, yağ ve karaciğer hücrelerine kolay ve verimli biçimde girmesine izin verir.

insülin direnci

tip 2 diyabeti olan insanların yaklaşık %90'ının insülin direncinden yakındığı tahmin edilmektedir. insülin direnci olan insanlarda, kan şekerinin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesi daha kolay değildir ve bu da yüksek kademede şekerin kanda birikmesine neden olur. bu durum hem uzun hem de kısa süreli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. çok kısa sürede, hücreler enerjisiz kalacak ve vücut gereken biçimde işleyemeyecek hale gelecektir. tip 2 diyabeti olan hastaların kendilerini yorgun hissetmelerinin sebebi budur. zaman geçtikçe, yüksek kan şekeri seviyesi, göz problemleri, körlük, böbrek hasarı, sinir hasarı, bacağın kesilmesi (ampütasyonu) ve kalp hastalığı gibi daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

pankreas hücrelere daha fazla şeker almak için daha çok insülin üretmeye ve normalden daha fazla çalışmaya bile başlayabilir. nihayetinde, pankreas " kendini yıpratabilir" - yeterli insülin sağlama kabiliyetini kaybedebilir. bu olduğunda, kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmak için günlük insülin enjeksiyonlarına gereksinim duyabilirsiniz.

genellikle, pankreas biraz insülin üretir, fakat vücut bunu iyi kullanamaz. buna insülin direnci denir.

eğer vücudunuz insülin kullanamazsa, şeker hücrelerinize giremez ve enerji için kullanılamaz.

yine, şeker kanınızda birikerek artar.

pankreas şekerin hücrelere girişine yardım etmek için daha fazla insülin üretmeye çalışır.

bir sebeple - adeta pankreas yorulmuş gibi - sonunda insülin üretimi yavaşlayarak azalmaya başlar.

tip 2 diyabeti olan çoğu hasta ürettiği insülini ve eksik insülin salgısını kullanır.

yani, hem vücutları üretilen insülini düzgünce kullanamaz, hem de vücutları yeterli insülin üretmez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder