?

Insulinin kesfi

İnsülinin keşfi

1921 yılında insülinin keşfi ile diyabet tedavisinde yeni bir çığır açıldı. diyabetlilerin gerçek anlamda bir tedavi şansına sahip olmaları yanısıra, insülini keşfedenler de nobel ödülü kazandılar. aradan geçen 70 yıllık dönemde insülin tedavisinde ve tekniğinde büyük ilerlemeler oldu. bugün artık insan insülininin tıpkısı olan insülinler kullanılıyor.

insülin nedir, nasıl kullanılır ?

insülin diyabetlinin vücudunda yapılamayan eksik olan bir maddedir. insülin kan şekerinin hücrelere girmesini temin eder ve şeker hücrede yakılır enerji elde edilir. insülin tedavisi vücutta eksik olanı dışardan yerine koyma tedavisidir. insülin bağımlılık yapan madde değildir. doktorunuz sizin için insülin tedavisini ideal görüyorsa gecikmeden başlamalısınız. insülin hap biçiminde ağızdan verilemez. enjektörle deri altına verilir.

kimler insülin kullanmalıdır ?

tip ı diyabetliler ve vücutta insülin yapımının olduğu ama insülinin etkili olamadığı tip ıı diyabetliler insülin kullanmalıdır. tip ıı diyabetlilerde ilk olarak (kilo kaybına yönelik) beslenme planı egzersiz ve gerekirse haplarla kan şekeri düzenlenir. daha sonraki dönemlerde, haplarla kan şekeri kontrol altına alınamazsa insülin verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder