?

Irritabl mesane duyarli idrar kesesi

Irritabl mesane duyarlı idrar kesesi

Sık sık aniden gelen ve zaman zaman tuvalete yetişemeyecek kadar sıkıştıran, idrara çıkma gereksinimi hisseistiyorsa, sebebi mesane hassasiyeti irritabl mesane; bazen kasılmaları kontrol edilemeyen mesane olabilir. zaman zaman durumun sorumlusu bir enfeksiyondur. ama genellikle mesane kronik olarak iltihaplanmış gibi bir görünüm yerse de neden belirsizdir. bu rahatsızlık bezdirici olsa da tehlikeli değildir. mesane iltihabından değişik olarak düşünülmelidir.

belirtiler

- ani ve zaman zaman kontrol edilemeyen idrara çıkma ihtiyacı;

- geceleri sıkça idrara çıkma gereksinimi.

teşhis

doktor laboratuvarda incelemek üzere idrar örneği alır. idrar yaparken özel bir röntgen filmi alınabilir (bir boşaltma sistogramı). ucu ışıklı ince bir boruyu uretra yoluyla mesaneye sokarak sistoskopi yapmak da bir başka olasılıktır.

ilaç tedavisi

enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler kullanılır.

imipramin veya kalsiyum kanal blokerleri mesanenin kasılmasını sağlayan kasları gevşetip rahatlatabilir. başka ilaçlar da kasılmaları kontrol eden sinirlerin aktivitesini yavaşlatabilir.

mesane hassasiyeti (irritabl mesane) enfeksiyona bağlı değilse, çoğunlukla mesane kaslarının egzersizi ve güçlendirilmesiyle çözümlenebilir. idrar yaparken, idrarı olası olduğu kadar uzun bir müddet tutmaya çalışmak buna bir örnektir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder