?

Isitma hakkinda pratik bilgiler

Isıtma hakkında pratik bilgiler

Doğalgaz nasıl verimli kullanılır ?

çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu ideal bir biçimde yaptırınız. çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz vizyon dekorasyon dergisievimin yerleri parke kaplı. yerden ısı kaybetmeyi önlemek için ne yapmalıyım ?

betonla parke amasına zift yapmak izolasyon için idealdir. birinci kat kuruduktan sonra ikinci bir kat zift daha sürülebilir vizyon dekorasyon dergisidoğalgazla ısınmak için alınacak pratik önlemler

# evinize ısı yalıtımı yaptırın.

# pencerelerinizi çift camlı, doğramalarınızı kaliteli ve yalıtımlı yaptırın.

# pencerelerdeki hava kaçaklarını engelleyin.

# radyatör ile duvar arasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin.

# radyatör vanalarını, termostatik vanalarla değiştirin.

# radyatör önünü perde veya oturma grubu gibi mobilyalarla kapatmayın.

# radyatör üstünü ısı geçişini engelleyen (mermer, ıslak çamaşır vb.) malzeme ya da ev eşyalarıyla kapatmayın.

# oda sıcaklığında 1 santigrad derecelik azaltma, aylık %5 tasarruf temin eder igdaşısı yalıtımının faydaları nelerdir

ısı yalıtımı, binadan dışarıya olan ısı kaybını azaltır; bu nedenle ısınma için harcanan yakıt miktarı da azaltılmış olur. ısı yalıtımı sayesinde hem doğalgaz konforundan daha fazla faydalanır, hem de tasarruf sağlarsınız.

ısı yalıtımlı duvarların iç yüzeylerinde terleme neticesi küflenme ve siyah lekeler oluşmaz, sıva ya da boyalar kabarmaz.

mekanda dengesiz bir ısı dağılımı (pencereye yakın yerler soğuk, iç taraflar daha sıcak) olmaz. böylece daha sağlıklı bir ortam oluşur. doğalgazdan elde ettiğiniz verim çoğalır.

ısı yalıtımlı perde duvarların içerisinde difüzyon neticesi su yoğuşması oluşmayacağı için duvardaki malzemeler hasara uğramaz. (örneğin inşaat çelikleri paslanmaz. )

yazın soğutma giderleri azalır. izoderkonforlu yaşam için nasıl bir ısıtma sistemi gereklidir ?

konutların bütün enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla tasarlanan "merkezi enerji sistemi" türkiye'de ilk kez aygaz tarafından uygulandı. merkezi enerji sistemi, ısınma, sıcak su, pişirme gibi konutlarda enerjiye gereksinim duyulan bütün alanlar için global ve konforlu bir çözüm.

özellikleri

"merkezi enerji sistemi" tek tip yakıtla pek çok çözüm sağlayan, tüketicisine doğalgaz rahatlığını sunan bir sistem. yakıt olarak kullanılan "propan", problem yaratan motorinin çağdaş bir alternatifi. kazan dairesinin temiz kalmasını sağlayan propan, koku yapmayan, çevreyle dost bir enerji kaynağı. yandığında azot oksit, kükürt gibi çevreye zararlı maddeler açığa çıkarmaz. havayla karıştığında tam olarak mavi alevle yanar, kurum ve is bırakmaz. ısıl kapasitesi ve yanma verimi yüksek olması nedeniyle propan diğer yakıtlara göre daha ekonomik.

aygaz merkezi enerji sistemi'nde tüketim miktarı daha az. en düşük sıcalıklarda bile sıvılaşmayan propan kullanıldığı için sistemde ek bir buharlaştırıcı ünitesine gerek duyulmuyor.

propanın 1 kg'ı yandığında yaklaşık 11. 100 kcal'lik ısı verir. bu ısı 2,86 kg kömür, 1,35 m3 doğalgaz, 1,25 kg fuel-oil ve 1,16 kg motorinin vereceği enerjiye denktir. "merkezi enerji sistemi"nde kullanılan ufak boy lpg tankları bahçede toprakaltına gömülebildiği gibi topraküstüne de monte edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder