?

Isitme kaybi

İşitme kaybı

İşitme kaybı yaşlanan bir çok insanın ortak problemi.

kişi, yaşı ilerlese de diğer insanlarla, ailesi ile iletişiminde, sosyal yaşamda etkin konumunu korumak ister. ilerleyen yaşlarda işitme kaybı olduğu vakit hem bu insanların sosyal etkinlikleri engelleniyor hem de toplum içinde yalnızlaşmalarına sebep oluyor.

işitme kaybının var olup olmadığını anlamanın en hoş yolu işitme testlerinin yapılmasıdır. kişinin işitme testine başvurması için de birtakım şikayetleri olması gerekmektedir. bunlar:

* normal konuşmayı duymada zorlanmak

* insanların ne söylediğini anlamak için yüzlerine dikkatle bakmak

* insanlara söylediklerini tekrarlatma gereksinimi hissetmek

* televizyon ve radyonun sesini aşırı açmak

* konuşurken karşıdaki insanın fısıldadığı hissi

* kulakta enfeksiyon, ağrı veya çınlamanın uzun müddet devam etmesi

* duymaya çabalarken işitme kaybı vaktinde tespit edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlara yol açabiliyor. örneğin bu çocuklar okuma yazmada yaşıtlarına göre en az bir yıl geri kalıyor ve akademik başarısızlık, sağlıklı çocuklara göre 10 kat daha fazla görülüyor.

bera ile güvenilir teşhis

bera adı verilen işitme testinin, kişiye gönderilen işitsel uyaranların elektriksel olarak kaydını yapar bu kaydın yapılması için kişinin baş bölgesine bantlarla elektrotlar yapıştırılır ve kulaklıklar takılarak hastaya işitsel uyaranlar gönderilir. bu test güvenilir bir biçimde yeni doğanda bile işitme kaybının olup olmadığını ve varsa ne kadar olduğunu gösterir. yetişkinlerde de ani işitme kayıplarında, işitme kaybının tümöre bağlı olup olmadığını anlamak için, beyin sapı tümörlerinde, ms gibi beyin sapını etkileyen hastalıkların tanısında bera testi önemli ipuçları verir.yüzde 95'e kadar olan kayıplar cihazla telafi edilebiliyor

işitme cihazları dijital ve analog olmak üzere esasda ikiye ayrılıyor. estetik görünüme önem verenler için de kulak arkası ve kanal içi işitme cihazları var ve bu modeller tamamen kanal içerisinde kalır ve dışarıdan hiç görünmez. ancak kulak zarında delik varsa, kulakta akıntı varsa kanal içi cihaz kullanılamıyor. bunun yerine kulak arkası cihaz öneriliyor. işitmesi çok farklılık belirten vakalarda mecburen dijital işitme cihazları kullanıyoruz. daha ileri teknoloji ile üretilen bu cihazlarda ileride işitmede oluşan değişikliklere karşı cihaz üstünde tekrar ayarlama yapılabiliyor. yüzde 95'e kadar olan işitme kayıplarında cihazlardan yararlanabiliyoruz. cihazlar teknolojik gelişmelerle birlikte çok küçüldü. bu durum cihaza karşı geliştirilen psikolojik tepkileri de azalttı. türkiye genelinde yılda 40 bin işitme cihazı kullanıldığı tahmin ediliyor.

doğru seçilmiş bir işitme cihazı;

* güç ve tehlikeli durumlarda; (araba çarpmasına karşı veya arkadan gelen sesi duymak gibi) sizi korur.

* çevredeki bütün sesleri duymanıza yardımcı olarak grup çalışmalarında katılımınızı artırır.

* daha sosyal olmanızı, hayattan daha fazla keyif almanızı ve daha kaliteli yaşam sürmenizi temin eder.

kaynak: opr. dr. mehmet baz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder