?

Isyerinde egzersiz

İşyerinde egzersiz

İşinizin yoğunluğundan dolayı egzersize yeterince vakit ayıramıyorsanız ve vücudunuzda kilo alma belirtileri görmeye başladıysanız bu yazıyı mutlaka okuyun. çünkü birdahaki sefer kilo vermek ve zayıflamak için çok geç olabilir. her ne kadar işyerinde egzersize ayıracak vakit yok gibi gözükse de esasında çevrenizde egzersiz yapmanızı sağlayabilecek bir çok etkinlik var. bunun için gereken tek şey bir miktar planlama ve yaratıcılık. bunlar da zaten sizde var.işyerinizde hali hazırda daha fazla kalori yakıp kilo vermenizi sağlayacak birkaç yöntem uyguluyor olabilirsiniz. (mümkün olduğunca merdivenleri kullanmak, otomobilinizi kapıya uzak bir yere park etmek gibi..) ancak yapabilecekleriniz yalnızca bunlarla sınırlı değil. işte işyerinde uygulayıp kilo vermenize yardım edecek yöntemler.- işyerinde bir koltuğun içerisine gömülmek yerine, rahat bir taburede oturabilirsiniz. bu oturma şekli karın ve bel kasları için faydalı bir egzersiz olacaktır.- saatinizin alarmını her saat başı çalacak biçimde ayarlayın. bu aralıklarda yerinizden kalkıp bir miktar dolaşın.- kollarınızı iyi yana gerip birkaç derin nefes alın. kendinizi daha zinde hissedeceksiniz.- lavaboyu kullanacaksanız üst veya alt katlardakini tercih edin ve merdivenleri kullanın.- aracınızda sizin için önemli olan bir şeyi bırakın (öğle yemeği, çanta vs. ). daha sonra onu almak için aracınıza merdivenleri kullanarak gidin.- olası olduğunda çalışma arkadaşlarınıza e-posta göndermek yerine onlarla bire bir konuşun.- kablosuz telefon kullanın. böylece konuşurken de hareket edebilirsiniz.işyerinde egzersiz araçlarıeğer bir ofise sahipseniz masanızın çekmecesinde eliniz için bir sıksık, veya çeşitli ağırlıklarda dambıllar bulundurabilirsiniz. telefon görüşmeleriniz sırasında dambıllarla çalışabilir ve vücudunuzun üst kısmını çalıştırabilecek egzersizler yapabilirsiniz. şayet masanızda ağırlıkların görünmesini istemiyorsanız. bu iş için plastik su şişelerinden de yararlanabilirsiniz.diğer yandan patronunuz, bir miktar fiziksel egzersizin, çalışan verimliliği üstündeki etkilerinden haberdarsa ve bu konuda istekliyse onu aşağıdaki hususlarda ikna etme şansınız da yüksek demektir:- yakın çevredeki jimnastik salonlarıyla görüşülüp, kurum çalışanları için indirim yapılması.- öğle yemeği ya da mesai sonunda günlük ya da haftalık toplu yürüyüşler düzenlenmesi.- molalarda hızlı yürüyüşlerin yapılması.- çalışanların egzersiz yapmasına yönelik hafta sonu toplu etkinlikler gerçekleştirilmesi.ofisinizde uygulayabileceğiniz egzersiz hareketleri· parmaklarınızı gerilinceye dek açın, on saniye o biçimde bekleyin peşinden tekrar gevşetin ve ellerinizi gergin bir pençe biçimine getirin, on saniye öyle kalın, gevşetin.

bu egzersiz el, bilek ve önkoldaki kaslarınızı çalıştırır.· iki elinizin parmaklarını birbirine geçirin, avuçlarınız karşıya bakacak biçimde, omuz düzeyinde, kollarınızı ileriye doğru uzatın, kollarınızda ve omuzlarınızda hafif bir gerginlik hissedene kadar esneyin,10-20 saniye öyle kalın, gevşeyin. bu egzersiz kollarınızdaki ve sırtınızın üst kısmındaki kasları esnetir.· boynunuzun arka kısmını esnetmek için başınızı öne doğru eğin, 10-20 saniye öyle kalın. ağrı değil, hafif bir gerginlik hissedecek kadar esneyin, başınızı dik duruma getirin ve derin nefes alın. 3 kez tekrar edin.

bu egzersiz, boynunuzun arkasındaki gerginliği azaltmak için idealdir.· sandalyede düzgün bir biçimde otururken, boynunuzun sağ tarafında hafif bir gerilme hissedene kadar, çenenizi sol omzunuza doğru yaklaştırın. 10-20 saniye öyle kalın, aynı hareketi sağ tarafa doğru yapın, sola ve sağa birer kez daha tekrar edin. bu egzersiz, boynunuzun yan taraflarındaki kasları esnetir.· sandalyede düzgün bir biçimde otururken, sanki kulağınızı omzunuza değdirmeye çalışır gibi, başınızı yavaşça sola doğru eğin. boynunuzun sağ tarafında, ağrı değil hafif bir gerilme hissedene kadar esneyin, 10-20 saniye öyle kalın. aynı hareketi sağ tarafa doğru yapın, sola ve sağa birer kez daha tekrar edin. bu egzersiz, boynunuzun yan taraflarındaki ve sırtınızın üst kısmındaki kasları esnetir.· düz karşıya bakarken, boynunuzda ve omuzlarınızda hafif bir gerilme hissedene kadar, omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın 5 saniye öyle kalın. omuzlarınızı gevşetin ve derin nefes alın. aynı hareketi 2-3 kez tekrar edin. bu egzersiz, boyun ve omuz kaslarını gevşetecektir.· sol kolunuzu sağ omzunuza koyun ve başınızı sola doğru çevirin. sağ elinizle sol dirseğinizi tutarak yavaşça ve hafifçe sol kolunuzu arkaya doğru ittirin. sol kolunuzda ve omzunuzda hafif bir gerilme hissedecek kadar ittirin. 10-20 saniye öyle kalın. aynı hareketi öbür tarafa doğru yapın. bu egzersiz, kollarınızdaki ve sırtınızın üst kısmındaki kasları gevşetecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder