?

Jinekolojik muayene

Jinekolojik muayene

Çok kısa bir vakit almasına yalnızca 1-2 dakika sürmesine karşın jinekolojik muayene pek çok kadında heyecan ve korku uyandırır. bu endişeler bilhassa ilk defa muayene olacak kişilerde doruk noktasındadır. tertipli jinekolojik muayene kadın sağlığının olmazsa olmaz bir öğesidir. gelişi güzel bir şikayeti olsun yada olmasın cinsel yönden etkin olan her kadının yılda bir defa muayene olması son derece mühimdir. bu sayede kanser dahil pek çok hastalık erken devrelerde fark edilebilir ve çok kolay yöntemler ile tedavi edilebilir.

muayeneden önce hastadan iç çamaşırlarını çıkartması jinekolojik masaya uzanması ve bacaklarını masanın bacaklıklarına yerleştirmesi istenir. bu aşamada hastaya bir hemşire yada bayan hastabakıcı eşlik etmelidir. bu çoğu hastada endişe ve korkuyu azaltır. bu muayene pozisyonuna " jinekolojik pozisyon" yada " lithotomi pozisyonu" adı verilir. bu pozisyon hem fiziksel hem de ruhsal açıdan gerçekten de rahatsızlık verici bir pozisyondur ancak jinekolojik muayene için en ideal yöntem budur.

yıllık muayenenin hedefi dış genital organlarla birlikte üreme sistemini oluşturan bütün organların pozisyon ve sağlık durumlarını değerlendirmektir. muayene anında aklınıza takılan yada merak ettiğiniz soruları hekiminize yöneltmekten çekinmeyin.

jinekolojik muayene 3 adımdan oluşur. bunlar sırası ile dış genital organların muayenesi, spekulum incelemesi ve bimanuel muayenedir.

dış genitallerin muayenesi

bu aşamada doktor eldivenlerini giyerek dış geniatl organları inceler. kızarıklık, irritasyon, akıntı, kist veya kitle, genital siğil (kondilom) ya da gelişi güzel başka bir anormallik olup olmadığını araştırır. muayenenin bu kısmı birkaç saniye alır. bu aşamada ağrı duyacak gelişi güzel bir işlem olmaz.

dikkat edilmesi gereken noktalar

muayenenin hatalı netice ve yorumlara mahal bırakmaması açısından, vajinal kayganlaştırıcıların, spermisidlerin, fitillerin 1-2 gün öncesinden başlayarak kullanılmaması lazımdır. şayet cinsel ilişkide bulunulacak ise kondom kullanılmalıdır.

menses anında ve bilhassa ilk gününde muayene mecbur olmadıkça muayene yapılmamalıdır.

menses anında ya da kanama varsa smear alınamaz.

muayene sırasında sakin ve gevşek olmaya gayret edin.

muayene öncesinde ve sırasında aklınıza takılan her soruyu hekiminize problem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder