?

Kadin istemezse olmaz

Kadın istemezse olmaz

Yeni evlenen genç kızların yaşadığı & lsquo; ilk gece' stresi, geleneklerin basıncı, çekingenlik, bütün bir ömrü etkileyecek vajinusmus hastalığının sebepleri arasında sayılıyor. bunun yanında yeni yüzyılla birlikte azalması beklenen bu hastalık, tam tersine artıyor. istanbul üniversitesi tıp fakültesi psikiyatri ana bilim dalı öğretim üyesi, cinsel işlev bozuklukları birimi sorumlusu prof. dr. arşaluys kayır, & lsquo; vajinusmus hastalığının tıbbi açılımı, birleşme sırasında vücut kaslarının kasılmasıdır. bayanların çekingen kalması ve geçmişten günümüze gelen deyişlerin negatif tesiri, bu strese yol açıyor. bu hastalık yalnızca evlenecek olan kadınlarda değil, uzun yıllar evliliğini sürdüren kadınlarda da görülebiliyor' diyor.

prof. dr. kayır, bu hastalıkla ilgili şikayetlerin yüzde 80' inin eğitimli kadınlardan geldiğini belirterek, & lsquo; günlük stres, hastalığın ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden biri' diye konuşuyor.

vücuduna ve cinsel organına yabancı olan bayanların bu hastalığı daha fazla yakalandığına dikkat çeken prof. dr. arşaluys kayır, & lsquo; kentsel nüfus içerisinde yer alan, çalışan kadınlar orgazmı biliyor, ancak aktif yaşayanların sayısı az. bunun için vajinusmus hastalığı gündeme geliyor. geçtiğimiz yıllara göre şikayetler yüzde 50 artış gösterdi. 25 yaş üstü olan bayanların vücutlarını tanımamasından kaynaklanan bu hastalıkta, çiftlerin birlikte psikolojik danışmanlık hizmeti almasını öneriyoruz. eğitimli çiftler bile bize başvururken, bir tedirginlik ve çekingenlikle geliyor. ilk olarak bunun aşılması gerekmektedir' diyor. prof. dr. kayır, vajinusmus sorununun ortadan kalkması için eşler arasında tensel uyum egzersizleri yapılması gerektiğini belirterek, & lsquo; cinsel birleşmeye geçmeden dokunuşlarla tensel uyum egzersizleri yapılması, sorunun aşılması acısından büyük önem taşıyor' mesajlarını iletiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder