?

Kadinlarda agiz ve dis sagligi

Kadınlarda ağız ve diş sağlığı

Kadınların ergenlik, mensturasyon, gebelik, emzirme ve menapoz dönemlerinde vücutlarındaki cinsiyet hormonları düzeyinde bazı dalgalanmalar olmaktadır. bu hormonal farklılıklar direkt ya da dolaylı olarak ağız ve diş sağlığını etkileyebilmektedir.ergenlik çağında cinsiyet hormonu seviyesindeki dalgalanmalar, bilhassa mensturasyon dönemlerinde, diş eti kızarıklıklarına ve dişeti kanamalarına neden olabilmektedir. bu dönemde ağız içinde herpes tipi viral lezyonlara ve ülserasyonlara sıklıkla rastlanılmaktadır. hamilelik dönemindebu dönemde kadınlarda " progesterone" ve "estrogen" hormonlarındaki farklılıklar diş eti hastalıkları riskini artırmaktadır. bu hormonal farklılıklar ağız içinde duyarlılık ve diş etlerinde kızarıklık ve kanamalara neden olabilmektedir. hasta tarafından yapılan şahsi ağız ve diş bakımı ile bu sorunların hafif olarak atlatılması sağlanabilmekle birlikte genellikle profesyonel yaklaşım gerekebilmektedir.gebelik sırasında meydana gelen uzun süreli diş eti hastalığı erken doğuma neden olabilmektedir. gebelik sırasında diş etlerinde oluşabilen "hamilelik tümörü" hamileliğin son döneminde ya da doğumdan sonra kendi kendine iyileşmektedir.

bir çok gebe kadında bulantı sonucunda meydana gelen kusma ağız ortamındaki asiditeyi artırır. bu asitler dişlerde erozyonlara yol açabilmektedir. karbonatlı su ile gargara yapılarak asidin nötralize olması sağlanabilir. şayet böyle bir uygulama imkansız ise yalnızca su ile ağız çalkalanarak asidik ortamın uzaklaştırılması sağlanabilir. doğum kontrol ilaçları bu ilaçlar içerdikleri hormonlar sebebi ile hamilelikte meydana gelen ağız içi değişikliklere benzer semptomların sebep olurlar. doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımları dişeti iltihaplarına yol açabilmektedir. doğum kontrol ilaçlarının kullanımı "çekim sonrası alveoliti"="kuru soket" oluşumu riskini üç kez artırır. dolayısıyla cerrahi operasyon öncesi diş doktorunun bu durumu göz önüne alması gerekir. menapoz bayanların yaşamında olabildiğince önemli bir süreçtir. bu periyot sırasında kadınlarda hormonal ve psikolojik farklılıklar olabilmektedir. doğal olarak bu etkileşimden ağız dokuları ve dişler de paylarını almaktadır. menapoz anında kadınlık hormonu "estrogen" düzeyinde ciddi bir farklılıklar olur ve "estrogen" düzeyi en az düzeye iner. "estrogen" aynı zamanda kalsiyumun emilmesi için lazım olan bir maddedir. noksanlığı kemikteki kalsiyum seviyesinin düşmesine sebep olur dolayısı ile kemik erimelerine ve "osteoporez"a yol açar. kemik erimesi vücuttaki bütün kemiklerde görülmektedir. dişi çevreleyen kemik dokusunda meydana gelen erime zaman zaman dişlerin destek dokularını yitirmelerine ve sonuç olarak dişlerin sallanarak kaybedilmesi ile sonuçlanabilmektedir. menapoz döneminde yüksek miktarda kalsiyuma gereksinimleri vardır (1200 mg/gün). günlük rejim ile bu oranda kalsiyum alımı olası değildir. bu neden ile doktor tarafından kalsiyum preparatları ile kalsiyumun emilimin arttırılması için d vitamini öneri edilmektedir. menapoz sebebi ile değişen kalsiyum dengesini tekrar kurabilmek için aynı zamanda hormon terapisi de uygulanmalıdır.menapoz döneminde ağız ortamında oluşabilecek değişiklikler:

menapoz sırasında bayanların ağız ortamlarında çok farklı belirtiler gözlemek mümkündür. bu belirtilerin tamamı aynı anda bir kişide görülebildiği gibi biri ya da birkaçı birlikte da görülebilmektedir. ağız kuruluğu "xerostomia"

ağızda duyarlılık.ağızda ağrı ya yanma hissidiş fırçalama sonrası ağızda yanma (özellikle sodium lauryl sulfates (sls) içeren diş macunları kullanıldığından sonra) tat almaduyusunda değişiklik.çene kemiğinde erime. menapoz döneminde geleneksel diş tedavilerinde bilhassa dikkat edilmesi gereken bir durum yoktur.

ancak implant uygulamalarında implantın kemik ile osteointegrasyonunun sağlanabilmesi için kemik yapımının normal olması lazımdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder