?

Kalca kireclenmesi

Kalça kireçlenmesi

Kalça eklemi ağırlığınızı taşıdığı için aşınma ve bozulmaya en sık uğrayan eklemlerdendir. bu durum tıpta osteoartrit, günlük kullanımda kireçlenme olarak adlandırılır ve kalçanın en sık rastlanılan hastalığıdır. bütün eklemlerde olduğu gibi kalça ekleminin hem topu hem de yuvası kıkırdakla kaplıdır. bu kıkırdak yapı bu iki kemiğin birbirleri üstünde ağrısız ve minimal sürtünme ile kaymasını temin eder.

bu kıkırdağın bozulması, aşınması ve yer yer kaybolmasına osteoartrit veya kireçlenme denir. anlaşılacağı üzere dışarıdan bir kireç toplanması söz konusu değildir. böyle bir taktirde ilk belirtiler sabah kalkıldığında kasıkta ve uyluk ön-iç tatafında ağrı ve rahatsızlık hissidir. ağrı aktiviteyle çoğalır, istirahatle azalır. bu belirtiler kalça hastalıklarının bir çoğunda olabilir.

tedavi edilmeyen osteoartritler yıllar içerisinde ilerleyerek ağrısız yürümeyi olanaksız hale getirir. bu kadar ilerlediğinde eklem çevresinde kemik dikenler gelişir. bu esnada kıkırdak tamamen aşınmış, eklemde kemik kemiğe sürter hale gelmiştir. kalça hareketi hemen hemen tamamen ortadan kalkabilir. bu taktirde gittikçe adelelerde de ortopedi grubu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder