?

Kalp krizi nedir ?

Kalp krizi nedir ?

Kalbin fonksiyonunu rahatça yapabilmesi için yeterli oranda oksijene ihtiyacı vardır. kalbin içerisindeki kanın kalbe oksijen taşıma açısından bir faydası yoktur. kalbin dış yüzeyinde koroner denilen özel damarlarla kalbin oksijen ihtiyacı karşılanır.

damar sertliği diye bilinen bu damarlar ateroskleroz ' a hassastır. ince damarlar olmaları münasebetiyle damar duvarında olan yapı bozuklukları damarda yer yer darlıklara sebep olur. normalde atardamarların iç yüzeyinden kanın biçimli elemanlarının damar yüzeyine çökmesini ve pıhtılaşmayı engelleyen bazı maddeler salınır. ancak damar duvarındaki bu yapı bozuklukları bazı kan hücrelerinin ve minerallerin damar duvarındaki bu hasta bölgelere oturmalarına neden olur

bu biçimde yer yer daralmalar olan bölgelerde ani bir tıkanma olduğunda o damarın beslediği kalp dokusu kan alamaz. yirmi dakikadan uzun müddet kan ve oksijen alamayan kalp adelesi ölmeye başlar. bu olaya kalp krizi (miyokard infarktüsü) denir. infarktüs geçiren kalp bölümü kasılma fonksiyonunu kaybeder. altı saat içerisinde infarktüs yerleşir.

kaynak: prof. dr. neyyir tuncay eren

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder