?

Kalp krizi

Kalp krizi

Bilindiği gibi kalp insan hayatı boyunca hiç durmaksızın çalışan ve yaşamı idame ettirmek için lazım oksijeni ve diğer yağı elemanlarını vücuda dağıtan bir pompadır. kalp durması bilindiği üzere bütün organlarda yaşamsal işlevlerin geri dönüşsüz olarak durmasına yol açabilir ve ölümle sonuçlanabilir. kalbin de bütün organlar gibi kana gereksinimi vardır. işte bu kanı kendi kendisine koroner damar ağı adı verilen bir damar sistemi ile pompalar. ani olarak koroner damarlarda tıkanma ile gelişen kalp kasındaki oksijensiz kalma neticesi doku ölümüdür. bu durum geri dönşsüz olarak gerçekleşir. ancak bu duruma erken müdahale edilmesi olaytın neticelerinin daha az negatif olmasına ve yaşamın kurtarılmasına yol açtığı için tüm dünyada sağlık harcamalarının %50sinden fazları bu durum için yapılmaktadır.kalp krizi çeşitli evrelerle oluşur

evre 1: en tehlikeli evredir. ilk 48 saati içerir. bilhassa trombolitik tedavi uygulananlarda ilk 24 saatlik erken hasar evresini kapsar.

evre 2: nebdeleşme (skatrizasyon) evresi. yaklaşık 4-8 hafta sürer.

evre 3: eko + sağ kalp kateterizasyonu ile tanısı konur.

teşhis

göğüs ağrısı+ekg +serum markerları ile tanı konur

-anamnez

ağrının biçimi ve başlama biçimi ve vakti, beslenme ile ilişkisinin olup olmaması, ilaç almakla geçip geçmemesi

-klinik

ağrının seyri, yeri yayılımı

-ekg

-troponin t/ı, enzim

-eko

tedavi

tedavideki amaç kalpteki hasarın yani iskemik nekrozun engellemesi, durdurulması veya geç gelen hastalarda hayatın uzatılması ve komplikasyonların vaktinde tedavi edilmesidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder