?

Kalp krizi

Kalp krizi

Kalp krizi yaşamı tehdit eden acil bir durumdur. kalbi besleyen ana damarların daralması veya tıkanmasına bağlı olarak kalbin bir bölümüne yeterli kan ve oksijen gitmemesi neticesi oluşur. şayet bu kan ve oksijen yetersizliği uzun sürerse kalp kaslarının bir bölümü ölür. kalp krizi belirtileri, aşağıdakilerden birkaçını ya da hepsini içerebilir: santral göğüs bölgesinde aniden gelen ve ezici bir basınçla hissedilen, hareketsiz, 20 dakika veya daha uzun süren, kola, omuza, boyuna, çeneye, sırt ortası ve mideye vuran göğüs ağrısı, aşırı terleme, bulantı, kusma, noğun halsizlik, akıntı, korku, soluk mavimsi gri deri rengi, mavi tırnaklar ve nefes darlığı.

kalp ağrısı hazımsızlıkla karıştırılabilir. şayet ağrının nedeninden emin değilseniz güvende olmak için kalp krizi gibi ele alın. en yakın acil sağlık kuruluşunu arayın ve aşağıda verilen ilkyardım talimatlarını uygulayın. kalp krizi tedavisi, hastanın bilincinin kapalı ya da açık olmasına göre değişir.

- bilinci kapalı, nefes alamayan hasta:

1. en yakın acil sağlık kuruluşunu arayın, daha sonra müdahaleye başlayın. kişiyi sert, rahat bir yere sırtüstü yatırın. elinizi hastanın çenesine koyup yukarı kaldırırken diğer elinizi hastanın alnına koyup aşağı bastırarak başını arkaya yatırın.

2. hastanın alnındaki elinizin baş parmağınız ve işaret parmağınızla hastanın burun deliklerini kapatın. derin bir nefes alın. ağzınızı hastanın ağzı üstüne sıkıca bastırın ve iki yavaş, derin nefes verin. arada tekrar derin bir nefes alın ki hastaya taze hava verebilesiniz. göğüs kafesinin yükseldiğini görene dek hava üflemeye devam edin.

3. hastanın göğsü yükseldiğinde hava vermeyi durdurun. ağzınızı çekin ve başınızı hastanın göğsüne doğru çevirin. böylece kulağınız hastanın ağzının üstünde olacaktır. hastanın akciğerlerinden hava çıkışını kulağınızla hissedin ve dinleyin bundan başka göğsün alçaldığını gözlemleyin. bu solunum işlemini her 5 saniyede 1 nefes vererek sürdürün.

4. kişinin bilek ya da boyun atardamarını 5-10 saniye boyunca nabız için kontrol edin. şayet nabız yoksa, kalp masajı eğitimi aldıysanız kalp masajına başlayın. suni solunum kalp masajı sırasında da sürdürülmelidir. bu işlemi tıbbi yardım gelinceye ya da hasta nefes almaya başlayıncaya kadar sürdürün.

bilinci açık hasta:

1. en yakın acil sağlık kurumunu arayın, ilgiliye mümkün bir kalp krizini ve oksijen gereksinimini iletin.

2. hastayı nazikçe oturtun ya da yan oturur pozisyona getirin. yatmak nefes almayı zorlaştırır.

3. bilhassa boyun etrafındakiler olmak üzere kıyafetleri gevşetin. hastayı bir battaniye ya da palto ile sararak sıcak tutun.

4. hastayı sakinleştirin ve rahatlatın ama gelişi hoş bir şey yedirip içirmeyin.

5. şayet ambulans bulunamıyorsa hastayı en yakın hastanenin acil servisine götürün.

6. bilinçsiz hasta kendine gelirse ve solunumu başlarsa yukardaki adımları takip edebilirsiniz.

uyarı: ilkyardım tıbbi bakımın bir alternatifi değildir. hasta veya yaralı en kısa sürede tıbbi bakım görebileceği bir merkeze ambulansla nakledilmelidir.

ancak ilkyardım eğitimi alan kişiler, durumu ve aciliyetin derecesini tayin etme ve profesyonel tıbbi yardım ulaşana kadar yapılabilecek en doğru şeyleri belirleme yeterliliğine sahiptir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder