?

Kan sekerini yukselten ilaclar

Kan şekerini yükselten ilaçlar

Bazı ilaçlar yan etki olarak kan şekerini yükseltebilir. dolayısıyla gelişi hoş bir nedenle başka doktorlarca verilen ilaçların diyabetinize tesiri olup olmadığını sormalısınız. bu ilaçlar;

steroid grubu ilaçlar: bu ilaçlar kortizon ve kortizonlu ilaçlar olarak da bilinir.

tıpta astım tedavisinde, bazan bazı romatizmal hastalıkların tedavisinde gerek enjeksiyon, gerekse ağrılı eklem bölgesine uygulanmaktadır. eklem içerisine verilen tek bir kortizon iğnesi bile kan şekerini ciddi olarak yükseltebilir. bu grup ilaçların diyabetliye gerçekten verilmesi gerektiğinde kan şekeri günlük ölçümlerle izlenmelidir.

idrar söktürücüler: bazı idrar söktürücüler vakit içerisinde kan şekerini yükselterek, şeker düşürücü ilaçların tesirini azaltabilirler.

adrenalin içeren ilaçlar: bu ilaçlar burun damlası olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılıyor. bu hedefle kullanımları diyabetliler için tamamen yasak olmasa da kullanılırken kan şekeri yakından izlenmelidir.

doğum kontrol hapları: bunlar da kan şekerini yükseltebilen ilaçlardır. şişman ve diyabete yakalanma riski olan kişilerde, bu ilaçlar diyabetin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

kolesterol ve trigliserid tedavisi için kullanılan nikotinik asid

bazı epilepsi (sara) ilaçları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder