?

Karaciger besinleri

Karaciğer besinleri

Karaciğer vucuda giren zehirli kimyasalları parçalar. p-450 enzim sistemi bu toksik kimyasallarla karşılaştığında çalışmaya başlar. ancak bu esnada ortaya serbest radikaller çıkabilmekte ve bunlar da uzun vadede karaciğer hücrelerinde tahribata sebep olabilmektedirler. işte bu zararlı etkiyi önlemek için antioksidanların varlığına gereksinim vardır. e, c ve b vitaminleri bu antioksidanların en başta gelenleridirler.

p-450 enzim sistemini aşırı çalıştırıp serbest radikallerin fazla oranda üretilmesine sebep olan başlıca maddeler şunlardır:

kafein, alkol, doymuş yağlar, böcek ilaçları, boya buharı, içerisinde sulfonamid bulunmakta olan ilaçlar(bactrim), egsoz gazları, barbituratlar (sara ilaçları).

toksinler karaciğer hücrelerini yıpratırken, bu hücreleri koruyan gıdalar da mevcuttur. bu hedefle bol meyve ve sebze yenmelidir. koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kavuniçi, srı, mor ve kırmızı rankli meyve ve sebzeler yiyin. bu şekilde rejimin %40'ı meyve ve sebzeden oluşmalıdır.karaciğer üstünde yıpratıcı etkiye sahip toksinler:

metabolik atıklar (organlar tarafından üretilen atık moleküller)

mikroorganizmalar (viral veya bakteriyel enfeksiyonlar)

çevre kirliliği

böcek ilaçları

ilaçlar (antibiyotikler, ağrı kesiciler v. b. )

alkol

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder