?

Karpal tunel sendromu

Karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu (kts) median sinirin bilek seviyesinde sıkışması ile ortaya çıkan semptom ve bulgular topluluğuna verilen isimdir.

karpal tünel bilek seviyesinde yer alan ve median sinir ile birlikte çok sayıda tendon ve damarın geçtiği fonksiyonel bir kanaldır.

median sinir önkol boyunca uzanır ve bilek düzeyinde karpal tünelden geçerek ele girer. elde ilk 3 parmağın tümü (başparmak, işaret ve 3. parmak) ve 4. parmağın bir kısmının duyu ve motor sinir iletisini temin eder.

kts elin ilk üç parmağında uyuşma, karıncalanma ile ortaya çıkar.parmaklarda ve elde hissizlik veya yanma duygusu, el bileğinde öne doğru çıkan veya avuç içerisine yayılan ağrı takip edilebilir.

hissizlik veya ağrı gece daha kötü olabilir ve uyandırabilir.

sıklıkla, bu durum elin veya bileğin zorlayarak kullandığı bir günün sonrasında olur ve eli sarsmak veya kalkıp bir miktar dolaşmakla rahatlar.

ilerleyen vakalarda dirseğe ve hatta omuza kadara uzanan ağrılar hissedilebilir.

yumruk yapma gücünde azalma, elinden taşıdığı nesneleri düşürme motor gücün azaldığını ve hastalığın ilerlediğini gösterir.

kts' e neler sebep olur ?

kts' nin en sık nedenlerinden biri el bilek, tendonlar ve ligamentlerin devamlı irritasyonuna bağlı ortaya çıkan "tekrarlayan stres injürileri" dir.

kts tekrarlanan zorlamalara maruz kaldığı bilhassa bilek eğik tutularak kavrama hareketi yapılan belirli mesleklerde yaygındır. demir işçileri (demirci, nalbant), daktilo yazanlar, marangozlar, tezgahtarlar, fabrika işçileri, et kesme işleri yapanlar, viyolonistlerde sık görülmektedir.

fakat sorun her zaman yalnız olarak görülmez. sıklıkla diğer hastalık veya olaylarla birlikte görülür. bazı gebe kadınlarda hormonal değişikliğe bağlı su toplanması veya kilo almadan dolayı bu sendroma ilişkin bulgular ortaya çıkabilir. fakat doğumdan sonra belirtiler kaybolur.

şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar ve ender olarak hipotiroidizm (guatr bezinin az çalışması) ve akromegali (büyüme hormonu fazlalığı) gibi bazı hormonal bozukluklarda bu sendrom görülebilir.

romatoid artritte olduğu gibi genelde en sık, orta yaşa yaklaşan kadınlarda görülür.

kts' i nasıl teşhis ederiz ?

uyuşma, karıncalanma, yakınmaların gece artması, parestezi, yumruk sıkma gücünde azalma, yakınmaların ellerin sallanması ile azalması kts' nu akla getirir.

tinel, falen ve dua belirtileri tanıda kullanılan başlıca testlerdir.

karpal tünelden geçen median sinir boyunca elektriksel uyarıların taşınıp taşınmadığını belirten bir elektromiyogram (emg) gerekebilir; uyarıların yavaşladığının ortaya konması sinire bası olduğunu gösterir.

kts' i nasıl tedavi ederiz ?

tedavi kararı problemin derecesine, sinir harabiyeti ve kas atrofisi olup olmamasına bağlıdır.

semptomları giderici tedaviler arasında, eklemi dinlendirmek ve bileği sabit bıraktığı halde elin hareket etmesine olanak veren ve normal faaliyetlere devam etmeyi sağlayan araç takılması bulunur. bundan başka ultrasound ve elektriksel stimulasyon gibi fiziksel metodlarda kullanılabilir

ilaç tedavisinde; bölgesel kortizon, yangıyı baskılayan ilaç ve b vitaminleri kullanılıyor.

karpal tünel sendromunun ağrısı geçmiyorsa ameliyat en ideal seçim olabilir. bu işlem, sinire basınç yapan bağ dokusunu kesmeyi içerir. nekahat devresinden sonra genellikle birkaç hafta veya bir kaç ay içerisinde bilek ve el normal kullanılmaya başlanabilir.

kts' den nasıl korunuruz ?

kts' den korunmak veya kts' e ilişkin bulguların azaltılması amacıyla aşağıdaki uyarıları unutmayınız:

uzun müddet bilgisayar çalışmalarında en az saat başlarında kısa aralar veriniz

elbileğinin üstüne doğrudan basınç oluşturacak hareketleri yapmayınız (masa, sandalye gibi sert nesneleri taşırkan bileğe yaslanması gibi)

elbileğinin aşağı yukarı ve sağa sola doğru aşırı hareketlerinden kaçınınız

el bileğini sıkacak giysi, saat, bilezik ve bileklikleri kullanmayınız

bahçe makası gibi kuvvetli tekrarlayayıcı tarzda yumruk sıkmayı gerektiren aktivitelerden kaçınılması. şayet olası değil ise kullanılan eldivenlerin veya cihazın sapının pamuk vb maddeler ile desteklenmiş olmasına dikkat ediniz

elleriniz şiştiği vakit, avuç içerisinde bileğe doğru masaj yaparak şişliği azaltınız

tüm yumruk sıkma etkinlikleri anında kas gerginliğinin şiddetini azaltınız. (örneğin bazı kişiler yazarken gereğinden fazla kalemi sıkarlar)

belirgin vibrasyona neden olan aletleri kullanmayınız

rahatlamak ve gerilimi azaltmak için el ve elbileklerinizi çabucak sallayınız

el parmaklarınızda uyuşma ve karıncalanma hissettiğinizde kesinlikle hekiminize başvurunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder