?

Karpal tunel sendromu

Karpal tünel sendromu

El-bilek kanalı hastalığı (karpal tünel sendromu)karpal tünel sendromu, el bileğinin bir hastalığıdır. bilekteki karpal tünelden geçen median sinirin sıkışması neticesi ortaya çıkar.

el-bilek kanalı hastalığı belirtileri nelerdir ?# geceleri ellerde ortaya çıkan ve vakit içerisinde giderek şiddetlenen uyuşmalar ve ağrılar. uykudan uyandırcak kadar kötü olabilir ve kola, omuza yayılabilir.

# avuç içerisinde ve parmaklarda his kaybı veya elektrik çarpması hissi. bilhassa baş, işaret ve orta parmaklarda görülür.

# elde kuvvet kaybı, tutamama, tutulan şeyleri düşürme.

# eli sallamakla bu ağrıların hafiflemesi.neden olur ?el-bilek kanalı hastalığı doktorlar tarafından çok eskiden beri bilinmesine karşın başka hastalıklarla karışabilmekte ve çoğu zaman hastalar doğru tanı alamadığı için hekim-hekim dolaşmaktadır. el-bilek kanalı hastalığı yerine boyun fıtığı tanısı alarak ameliyat olmuş ancak şikayetlerinden kurtulamamış hastalara sık rastlanmaktadır.el bileği karışık bir anatomik yapıya sahiptir. parmak ve el hareketlerini sağlayan adele-sinir-damar kompleksi buradan geçerek, dağılır. median sinir dediğimiz, başparmak ve işaret parmağının hareket ve duyusunu sağlayan bir sinirde bileğin iç yüzünün ortasından geçerek el içerisinde dallara ayrılır. bu sinirin üstü, el bileği hizasında ve kısmen de avuç içerisinde kalın koruyucu özelliği olan bir bandla kaplıdır. bu koruyucu band, orta yaşlara doğru çeşitli nedenlerle kalınlaşarak, altında kalan ve koruduğu siniri sıkıştırır.karpal tünel ve median sinir.en sık sebebi aşırı kullanmaya bağlı bant kalınlaşmasıdır. bilhassa bileğine yük vererek senelerce çalışan kimselerde, daktilo-bilgisayar kullanlarda, örgü ören ve yoğun ev işleri yapan ev hanımlarında, oto tamircileri gibi el bileğini çok kullanan kişilerde sık ortaya çıkar.bazen bu hastalık başka bir hastalığın parçası olarak karşımıza çıkabilir.

# diabetes mellitus

# anestezi altında, mikroskop kullanılarak el bileğinden avuç içerisine doğru yapılan 1-2 santimlik bir kesiyle, sinirin üzerindeki band kesilerek, sinirin sıkışması ortadan kaldırılır. bu yöntem kalıcı bir rahatlamaya sebep olur. ameliyat sonrası 3-5 gün el bileği istirahatini takiben, hasta normal yaşantısına döner.önerilerimiz:

# daktilo ve bilgisayar kullanırken, zaman zaman ellerinizi istirahat ettiriniz.

# ev işlerinde bileğe çok güç binen durumlarda dikkatli olunuz.

# gece uykuda bileğinizin üzerine yatmayınız.

# bilhassa geceleri ellerinizde uyuşmalarla uyanıyorsanız, uykunuz bölünüyorsa el-bileği kanalı hastalığı başlıyor demektir.

# tedavisi olası olan bu hastalıkta basit bir cerrahi girişim kalıcı çözüm temin eder.kaynak: op. dr. levent akduygu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder