?

Kemik erimesi (osteoporoz)

Kemik erimesi (osteoporoz)

Osteoporoz, kemik kütlesinin giderek azalmasıdır. kemiğin mineral içeriği normaldir, yalnızca birim hacimdeki mineral yoğunluğu azalmıştır. osteoporoz, sağlam kemiklerin yavaş yavaş erimesine ve zayıflamasına neden olan bir hastalıktır. zayıflayan kemikler daha kolay kırılır hale gelir. vücuttaki tüm kemikler bu durumdan etkilenmekle beraber kemik erimesi omurlarda, kalça ve bilek kemiklerinde daha belirgindir. kemik kırıkları bilhassa yaşlılarda tehlikeli bir durumdur. kemiklerin sertleşmesini sağlayan asıl mineral kalsiyumdur. osteoporozdan etkilenenlerin %80'i kadındır. çünkü bayanların kemikleri daha incedir ve menopoz sonrası oluşan bir takım hormon farklılıkları kemik erimesini hızlandırır. osteoporoz erkeklerde daha nadirdir ve genellikle 70 yaşından sonra görülür.

çoğunlukla vücutta bir kemik kırığı oluşmadan önce belirti vermez.

sırt-bel ağrısı

boyun giderek azalması ve vücudun daha öne doğru eğikleşmesi

omurlarda, kalça ve bilek kemiklerinde kırıklar oluşması

küçük travmalarla veya kendiliğinden meydana gelen kemik kırıkları

osteoporozun sebebi tam olarak bilinmese de kemik erimesinin nasıl meydana geldiği iyi bilinmektedir. normal koşullarda, bir yetişkinin toplam kemik kütlesinin %6-12'si her yıl yenilenir. kemik kütlesi 20'li yaşların sonunda maksimum yoğunluktadır. 30'lu yaşların sonunda veya 40'lı yaşların başında ise kemik kütlesi yavaş yavaş azalmaya başlar. çünkü bu yaşlarda kemiklerde kalsiyum kaybı görülür ve alınan toplam kalsiyum miktarı kayıp miktarını karşılayamaz.

kadınlarda, menopozdan sonraki ilk 3-7 yıl arasında kemik yoğunluğundaki bu azalma daha şiddetlidir. nedeni, kemiklerin kalsiyumu tutmasına yardımcı olan östrojen hormonunun menopoz sonrası çok hızlı biçimde azalmasıdır. diğer taraftan kemik yoğunluğunun yaşlanma neticesi biraz azalması doğaldır. bazı kişiler osteoporoz açısından daha yüksek risk altındadır. bu kişiler arasında aşağıdakiler sayılabilir.

- ince kemikli veya sigara ve içki içen veya hareketten uzak bir yaşam stili süren kadınlar

- ailesinde osteoporoz hikayesi olan veya bilhassa 40 yaşından önce yumurtalıklarını aldırmış kadınlar

- menopoza girmiş kadınlar

- kronik böbrek hastalığı veya daha önceden geçirilmiş mide-barsak ameliyatı gibi kalsiyum emilimini bozan rahatsızlıkları olanlar

- hastalığa bağlı uzun süren hareketsizlik geçiren kişiler

- d vitamini yapımında bozukluk olan kişiler

- cushing hastalığı, tiroid hastalığı olanlar veya uzun müddet kortizon, heparin tedavisi alan kişiler

- kemiklerinde gelişme bozukluğu olan hastalar

- beslenme bozukluğu olan kişiler

- kemik yoğunluğunun ölçülmesi: absorpsiometri veya kantitatif bilgisayarlı tomografi yöntemleri kullanılır.

- kan ve idrar tahlili: kalsiyum miktarı ölçülür, kalsiyum kaybı olup olmadığına bakılır. genellikle diğer kemik minerallerinin düzeyleri normaldir.

- kemiklerin röntgen filmlerini çekmek: standart röntgen filmi, kemik kütlesinin %20-30'u kaybedilmeden gelişi hoş bir bulgu vermez. bu nedenle osteoporozun erken teşhisinde yeri yoktur.

- günlük rejim protein ve kalsiyum bakımından zengin olmalıdır. süt ve süt ürünleri, balık, yumurta bol oranda tüketilmelidir.

- günde 1-2 gram dozunda kalsiyum tabletleri alınabilir.

- hastada emilim bozukluğu varsa kalsiyumla birlikte d vitamini de verilmelidir.

- osteoporozdan korunmak veya gelişimini azaltmak amacıyla menopoza girmiş kadınlarda hormon tedavisi tavsiye edilmektedir. hormon tedavisinde, yalnız olarak östrojen veya östrojen-progesteron kombinasyonları uygulanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder