?

Kendi kendine testis muayenesi

Kendi kendine testis muayenesi

Testis kanserleri 15-35 yaş erkeklerde ensık görülen kanser tiplerindendir. ancak aylık kendi kendine muayene ve semptomların değerlendirilmesi ile hastalık erken dönemde yakalanabilir ve tedavisi kolay bir aşamada müdahale edilebilir.



testis kanserlerinde görülen semptomlar:



testislerde ufak ağrılı kitle

scrotumda ağırlık hissi

alt karın bölgesinde veya kasıkta ağrı

testislerde elle herhangibir değişiklik hissedilmesi

scrotumda ani kan veya sıvı toplanması



erken teşhiste en önemli kısım aylık kendi kendine muayenedir. muayene için en iyi vakit sıcak bir banyo veya duştan sonra scrotumun sıcakla gevşediği andır.



muayenede izlenecek adımlar:



aynanın karşısında ayakta durun. scrotum derisinde herhangibir değişiklik veya şişlik olup olmadığına bakın

herbir testisinizi heriki elinizle muayene edin. orta parmaklarınız testisin altında, başparmağınız üzerinde olmak üzere parmaklarınız arasında testisi nazikçe çevirin. bir testisiniz diğerinden daha büyükse bu sizi şaşırtmasın. bu normaldir.



spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak ve tubuler bir yapı olan epididymisi bulun. kanserli kiteler genellikle testisin bu bölgesinde yerleşir. ancak testisin ön yüzündede görüldüğü olur.



eğer bu muayene sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız derhal hekiminize görünün. bu kitle kanseröz olsun olmasın derhal tedavi edilmezse yayılabilir. unutmayın testis kanseri bilhassa erken teşhis ve tedavi ile yüksek gerileme şansına sahiptir. derhal bütün hastalarda testis kanseri yalnız tek testiste oluşur. bu vakalarda erkek sexual ve üretken işlevlerini diğer testisi ile sürdürebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder