?

Kepek

Kepek

Kepek problemi hemen hemen gizemli bir husus.

şöyle ki, henüz hiç bir araştırma neticesi kepeğin tam olarak neden kaynaklandığı konusunda tatmin edici değil. bu nedenle bulunmuş tam bir tedavisi de yok. yaygınlığı % 90'lar düzeyinde olan bu problem genellikle 12 yaş ve üzerinde görülmeye başlıyor.

kepeğin "konak" adı verilen bir türü de bebeklerde görülebiliyor.

gerçek şu ki, koyu bir kıyafetin omuzlarında beliren kepeğin görüntüsü çok rahatsız edici ve çirkin.

konunun ayrıntıları ve öneri edilenler bu problemi yaşayanlara sınırlı miktarda olsa da tavsiyeler getiriyor.nedir ?

bir kişinin bütün vücut yüzeyi sürekli olarak ölü hücrelerini atar. cilt her yirmi dört günde bir yüzeyini tazeler. kepek, kafa derisindeki ölü deri hücrelerin anormal miktarlarda kuruyarak atılması halidir. bu durum kaşındırıcı, sıkıntı verici ve çoğunlukla dönemseldir. yaz aylarında azalır, kış aylarında azar.normal bir saç derisinde ölü cilt hücrelerinin atılması ve yenilerinin oluşması süreci normal ve orantılıdır. kepek problemi olan bir kişide ise bu oran bozulur, çoğunlukla dökülen hücrelerin tümü ölmemiştir. asıl ortaya çıkarılamayan da bu durumun sebebidir.sebepleri ?

kepek probleminin iki ana sebebi vardır:içsel nedenler:

hormonal dengesizlikler

sağlık sorunları

fazla terleme

yetersiz temizlik/hijyen

alerjik hassasiyetler

yorgunluk

duygusal stres

fazla miktarda şeker, yağ, nişasta tüketimi

dengesiz/yanlış beslenmedışsal nedenler:

abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak

saç boya maddelerinin yanlış kullanımı

elektrikli bigudilerinin yanlış kullanımı

soğuk hava ve kuru mekan sıcaklıkları

sıkı şapka veya eşarplar

saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması

stres, panik, tansiyonkepek sorunu genellikle kafa derisinin kuruluğu olarak bilinmesine karşın bu sorunu yaşayanların çoğu yağlı deriye sahiptir. bu arada genel kanını aksine seyreden diğer bir konu da kepeğin kellikle hiç bir bilinen bağının olmamasıdır.tedavi ?

kepek probleminin en yaygın tedavisi aşağıdaki maddeleri içeren şampuanlardır:kömür-katran

pyrithione-çinko

salisilik asit

selenyum sülfit

kükürtkepek doğal bir süreç olduğundan ortadan kaldırılamaz; ancak kontrol edilebilir. yoğun sorun yaşanmayan durumlarda kepeği tertipli kullanılan kepek şampuanıyla kontrol altında tutmak mümkündür.. bu olası olmadığı durumda hekim tavsiyesiyle

alınabilecek ilaçlı şampuanlar kullanılabilir.her iki taktirde da şampuan sonrası saçın çok iyi durulanması gerekmektedir. saç yıkama sıklığının yani hijyenin kepek ile direkt ilişkisi olduğundan sık ve iyi yıkanmanın önemi unutulmamalıdır.kepek sorunu olan kişide saç derisi dışında kaş, şakak, alın gibi bölgelerde kızarıklıkla birlikte meydana gelen kepeğimsi döküntüler varsa, bu kişinin kepekten ayrı bir sorunu olabileceğinden hekime başvurması doğru olur.sonuç

kepek probleminin ortadan kaldırılması olası olmasa da bazı önlemlerle kontrol altına alınması mümkün:beslenme: beslenmenin kepek üstünde büyük tesiri var. kepeğin oluşmasına imkan sağlayacak yararsız karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı bol b vitamini tüketin.şampuan: piyasada bulunmakta olan iyi kepek şampuanlarından kullanın. saçınızı sık yıkayarak iyi durulayın.alternatif uygulamalar: kafa derisinin ph değerlerini dengelemesi açısından yıkanırken iki şampuan arası elma sirkesi kullanımı faydalı neticeler vermiştir.sarımsak ve kekik de kepeğe karşı iki iyi silah sayılır. bunların tablet veya doğal yollarla tüketimi kepek sorununda yardımcı olacaktır.soğanlar yüksek miktarda kükürt içerir. ara sıra bir soğanın ezilerek kafa derisine masajla sürülmesi etkili olabilir. haftada bir de saçınızı kesinlikle kükürtlü bir şampuanla yıkamalısınız.alternatif tedaviler: kepeğin bazı homeopatik tedaviye, akupunktura, bazı özel masajlara cevap verdiği de ıspatlanmıştır.hangi tedavi veya uygulama yöntemini seçerseniz seçin; etraflı bilgi edinin ve çözümlerin şahsa özel olduğunu unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder