?

Kilo kaybi ve su kaybi

Kilo kaybı ve su kaybı

Kilosu fazla bazı insanlar vücudun ihtiyacından daha çok su tutar & shy; lar. diyet yaparken kilo kaybıyla su kaybını birbirlerinden ayırmak gerekmektedir. vücut genellikle önce suyu atar. bu da, bir gece içerisinde bir sihir yapılmış gibi bir kaç kilonun birden verilmesi anlamına gele & shy; bilir. vücutta fazla su vardır. bu suyun bir kısmı kanda, bir kısmı hücrelerde, bir kısmı da bağ dokularındadır. bu su oranlan büyük bir dikkatle ayarlanır. bu dengeyi kontrol eden en önemli şeyler & shy; den biri de tuzdur. 'vücuda belirli oranda tuz gerekmektedir. bunun faz & shy; lası, azı düşünülemez. fazla tuz alınırsa bu, suyu tutar; dokular şişeceği için de, vücudunuz iyice ağırlaşır. vücutta yeterli suyun tutulması için günde ortalama bir gram tuza ihtiyacımız vardır. bazı kimseler bunun 10-20 katı tuz alırlar.

bu da, vücutta 8 litre fazla su taşıma anlamına gelir. taze besinlerin çoğunda kendi do & shy; ğal tuzları bulunur. bir insanda tuz eksikliği olmasına çok ender rastlanır. yalnızca çok sıcak iklimlerde bazan bundan başka tuz almak gere & shy; kebilir.

f & acirc; zla su içiyorsanız, vücudun bunu tutacağını sanmamalısınız. esasında bunun aksi doğrudur. insan diyet yaparken günde en az 6 bardak su içmelidir. bu, böbrekler için çok faydalıdır. bundan başka, eskilerin söylediği gibi, suyun kiloları alıp götürdüğünü de artık tıp kabul etmektedir. pek çok zayıflama diyetlerinin önemli bir kısmını su oluşturur. pek çok ince yapıh insan, yemeklerde fazla su içerler. halbuki birkaç yıl öncesine kadar yemeklerde su içmek za & shy; rarlı sayılmaktaydı. buna karşıhk, şişman insanlar genellikle daha az su içer, daha yoğun besinleri seçerler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder