?

Kilo koruma programi

Kilo koruma programı

Obezitede rejim tedavisinin çeşitli amaçları vardır. bunlar;

- vücut ağırlığını arzulanan düzeye indirmek: arzulanan seviye uygun ağırlık veya idealin üstünde bir ağırlık olabilir. örneğin; 120 kg ağırlığındaki bir kişinin uygun ağırlığı 70 kg ise bu kişiyi uygun ağırlığa değil de 80 - 90 kg'a yüklemek ilk hedef olabilir.

- besin unsuru gereksinimlerini yeterli ve dengeli olarak karşılamak,

- yanlış beslenme alışkanlıkları yerine doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak,

- vücut ağırlığı arzulanan düzeye geldiğinde tekrar kilo alımını önlenmek ve devamlı bu kademede tutmaktadır.

obezite tedavisinde ağırlık kaybetme ne kadar önemliyse kaybedilen ağırlığın korunması da o kadar mühimdir. bazal metabolizma düzeyinde) diyetlerle kişiler uzun zamanda zayıflatılmalıdır. bu şekilde zayıflayan kişiler daha sonraki yaşantılarında daha çok yiyerek ve daha uzun müddet kilolarını koruyabilirler. aksi durumda, alınan enerjinin azlığı oranında bazal metabolizma hızı da azalır.

ağırlık kaybı sırasında meydana gelen bazal metabolizma hızındaki azalma için açıklanan 2 etken vardır. bunlar; vücut kitle kaybından olduğu tahmin edilen enerji gereksinmesinde bir azalma ve yağ oksidasyonu için kapasitenin azalmasıdır.

kilo korumada başarı nasıl anlaşılır ?

başarılı bir kilo korumada lazım yöntemlerin daha iyi anlaşılması içi, kilo verme ve korumada başarı gösteren olmuş kişilerin incelemek gerekmektedir. bu kişiler incelendiğinde kilo verme ve korumada; tertipli fiziksel etkinlik nin, kendi kendini izlem in ve rejime uymada sorunlarla baş etme becerileri nin önemli olduğu belirlenmiştir.

yapılan bir çalışmada, ulusal kilo kayıtları'nda seçilebilir olan (seçilebilirlik kriterleri: & gt; 18 yaş, & gt; 13. 6 kg ağırlık kaybı, & gt; 1 yıl kilo koruma) ortalama 30 kg kaybetmiş ve 5 yıl içerisinde en az 13. 6 kg'lık kilo kaybını korumuş 629 kadın ve 155 erkek, toplam 784 kişi çalışmaya katılmıştır. bu kişilere kilo verme yöntemleri sorulduğunda, %55'i profesyonel bir yardımla, %45'i ise kendi başlarına kilo verdiklerini söylemişlerdir. bundan başka, bu kişilerin %89'unun diyetle beraber fiziksel etkinlik de yaparak kilo verdikleri belirlenmiştir. bu kişilere kilo verirken yaptıkları rejim sorulduğunda; %87. 6'sı belirli besinlerin tip ve sınıflarını, %44. 2'si besinlerin oranlarını, %33. 1'i yağdan gelen enerjiyi sınırlandırdıklarını, %43. 7'si ise enerji hesapladıklarını söylemişlerdir. kişilere kilo koruma yöntemleri sorulduğunda; ortalama günlük 1400 kalori tükettiklerini, enerjinin yağdan gelen oranının ortalama %24 olduğunu, fiziksel etkinlik ile harcanan enerjinin ortalama günlük 400 kalori olduğunu söylemişlerdir. kişilerin %48'i bisiklete binme, %25. 6'sı aerobik egzersiz, %11. 5'i tread-mill (koşu bandı) üstünde koşma veya yürüme, %2. 8'i ise sırt çantasıyla uzun yürüyüş gibi aktivitelerle enerji harcadıklarını söylemişlerdir. bundan başka, kilo koruma için yaptıkları rejim sorulduğunda, kişilerin %92'si belirli besinlerin alınımını, %49. 2'si besinlerin oranlarını, %38. 1'i ise enerjinin yağdan gelen oranını azalttıklarını söylemişlerdir. sonuçta, rejim ve egzersizle verilen kiloların yine aynı yöntemlerle uzun müddet korunabileceği belirlenmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder