?

Kilo vermek ve enerji harcanmasi

Kilo vermek ve enerji harcanması

Vücudun metabolizması besinleri hangi hızla yakarsa yaksın, kilo kaybı direkt doğruya enerji harcanmasma bağlıdır. herbiri-mizin vücudu eşsizdir ama, bir gerçek hepimiz için aynıdır: yaktı & shy; ğınızdan daha fazla besin alırsanız şişmanlarsınız. beslenme uz & shy; manları besinlerin yakılmasıyla sağlanan ısıyı (enerjiyi) kalori ola & shy; rak hesaplarlar. bu esasında çok ufak bir birimdir. biz 1 kaloriden söz ederken bu asıl birimin bin katı büyüklüğündedir. proteinin kalori değeri gram başına 4 kaloridir. karbonhidratlar da gram ba & shy; şına 4 kalori verir. buna karşılık, 1 gram yağ 9 kaloridir. orta ağır & shy; lıktaki bir kadın günde yaklaşık 2. 300 kalori harcar.

bütün diyetlerin temeli alınan besinin harcanan enerjiyle dengeli olmasına dayanır. fakat bu daima kesin bir kural değildir. yeni bir düşünceye göre yalnızca aldığınız kaloriler değil, bunların türü de enerji harcama dengesine yardımcı olmaktadır. üç grup besin (protein, karbonhidratlar, yağ) ayrı tür tepki gösterirler. fazla yağ, yakılmazsa, yağ olarak depolanır. fazla korbonhidrat da yağ ola & shy; rak depolanır ama, buna karşılık proteinin vücudun enerjisini daha hızlı harcama gibi acayip bir kabiliyeti vardır. hatta bazan bu yete & shy; nek fazla kuvvetli olmakta, bu sebeple vücut proteini parçalayacak yeteri kadar enerji sağlayabilmek için depo ettiği yağın birazını yakmak zorunda kalmaktadır. bu sebeple pek çok rejimde pro & shy; tein oranı iyice yüksektir. yine garip gelen başka bir nokta da faz & shy; lası sağlığa yararlı olmayan yağın karbonhidratlardan daha çabuk parçalanıp enerjiye dönüştürülmesidir. yani, sonunda, vücutta yağ olarak depo edilenler, daha çok, şekerle nişastadır.

hangi sistemi izlerseniz izleyin, bazı besinlerden vazgeçmelisi & shy; niz. bazı besinleri az almalı, bazılarından da bol bol yararlanmalı & shy; sınız. verilen listelere bakarak bunları diyet listeleriniz için esas olarak alabilirsiniz. bu sayede yemek yiyerek hem sağlıklı kalır, h em de incelirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder