?

Kilo vermeye yonelik oneriler

Kilo vermeye yönelik öneriler

Sık sık beslenmek, daha az yemek yenilmesini beraberinde getirir. gün içinde insanlar 2, 3 bilemediniz 4 öğün biçiminde beslenmektedir. diğer yandan kişi, bu sayıyı 5 hatta 6 öğüne kadar çıkartabilirse çok kısa bir sürede metabolizması bu değişikliğe adaptasyon olarak daha az beslenmeye başlar. bu nedenle sindirim sıkıntısı çekiliyorsa, o da hafifler. buna karşılık kişiler genelde öğün atlar ve bunun zayıflatacağına inanır. oysa aç kalmak, öğün atlamak, gazete - dergi - internet gibi kitle iletişim araçlarından temin edilen şok rejimleri uygulamak zayıflatmaz, aksine kilo aldırır! kişiye özel hazırlanmayan kabızlık şikayeti varsa ortadan kalkar, böylelikle kilo vermeye yardımcı olur. kalın bağırsak kanserinden koruyucu tesirler de içerirler. bu sebeple sıklıkla kurubaklagil yemeği yenilmelidir. bundan başka buğday ekmeği yerine kepek, çavdar, yulaf ekmeğini; pirinç yerine bulguru tercih etmekte fayda vardır. hatta kepekli un, pirinç, makarna ve erişteyi de denenebilir. sebze - meyve tüketimi de artırılmalıdır. ancak posa kabuk ve kabuğa yakın yerlerde bulunduğu için, soyulmadan yenilebilenleri (gaz, şişkinlik yaratmıyorsa) kabuklarıyla birlikte, en azından çok ince soyarak tüketin. mevsiminde en fazla bulunmakta olanı tercih etmek fiyat, hormon ve besin kaybını önlemek açısından her zaman için daha avantajlıdır.

düzenli spor yapın

gelelim en önemli konuya; haftada 6 gün 1 saat kadar spor yapılması gerekir. tabi birden spora başlamanın da getirebileceği bazı dertler olacaktır. o nedenle haftada 3 gün, 30'ar dakika ile spora itibaren zaman geçtikçe süreyi ve sıklığı artırarak haftada 6 gün ve 60'ar dakikaya ulaşmak daha sağlıklı olacaktır. avrupa'da yapılan bir araştırmaya göre şu neticeler alınmıştır: 3000 kişinin katıldığı bu çalışmada bireylerin %10'luk bir kesimi yalnızca rejim ile " spor yapmadan" zayıflamıştır. diğer yandan yalnızca spor yapan " diyet yapmayan" bireyler ise %1 oranında zayıflamışlar. oysa hem rejim hem de spor yapan bireyler %89 gibi yüksek bir oran ile zayıflamışlar. buna sinerjik etki denilmektedir. spor ve rejim birlikte olduğu durumda birbirinin etkinliğini artırırlar. kişi kendini çok yormadan, çok da aç kalmadan bu işin üstesinden gelebilir. kimsenin bunu başaran insanlardan eksiği yok. yeter ki inancı ve kararlılığı yitirmemeli, sabırla bu işin üstüne gidilmeli. " ne egzersizi allah aşkına! vaktim mi var zannediyorsun ?" veya " egzersiz yapmak için hiç zamanım yok. zaten çok yorgunum! " gibi mazeretleri uzayabilir. ilk bakışta çoğu doğru gibi gözükebilir, ama dedik ya bunlar mazeret. gerisi size kalmış, mazeretleri uzatabilirsiniz:

günümün önemli bir kısmı mutfakta geçiyor ve devamlı yemeklerle uğraşıyorum. e ben de yiyorum tabi!

ev işleri zaten yeterince yoruyor. çamaşır, bulaşık, ütü... zaman mi kalıyor ki sanki ?

kabul, günlük koşturmacalar kişiyi yoruyor. ama yine de birey kilo alıyorsa o durumda ekstradan bir spor yapmalıdır. bundan başka bu sporun devamlılığı de çok mühimdir. spora yeni başlanıyorsa 30. dakikada, tertipli olarak spor yapılıyorsa vücut 20. dakikada ısınmaya başlar. o dakikadan sonra ekstra bir enerji harcaması söz konusudur. aynı arabanın 90 km'yi geçince daha çok benzin yakması gibi. o nedenle günde üç kere 20'şer dakika yürümek yerine, bir kere çıkıp net 1 saat yürümek çok daha sağlıklıdır. yalnız ilk 5 dakika ısınma, son 5 dakika da soğuma evresi olarak düşünülmeli, tempo zaman geçtikçe artırılmalı ve azaltılmalıdır. birden spora başlayıp, aniden bırakmamalı. tempolu yürümenin dışında; çok hafif tempoda koşma, bisiklete binme, yüzme, tenis, kürek çekme, aerobik, jimnastik, dans stili kalbi çalıştıran sporlar yapılması daha ideal görülmektedir. body, halter sporlarında olduğu gibi tek bir bölgeye yüklenilmesi pek öneri edilmektedir. yapılan spor hiçbir zaman ödev olarak görülmemeli. bu da tedavinin bir parçasıdır. amaç; metabolizma hızınızı düşürmemek, kilo verirken bir noktada ağırlığın hareketsiz kalmasını önlemek, verilen kiloların kalıcı olmasını sağlamak ve en mühimi sağlıklı hayata adım atmaktır. sonuç olarak " 1 saat" denilen müddet günün yalnızca %4'üdür. şunu (en azından şimdilik) unutmamalı: kişinin kilo kaybedenlerden hiçbir eksiği yok, hatta fazlası bile vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder