?

Kim demis makarna sismanlatir diye ?

Kim demiş makarna şişmanlatır diye ?

Sağlıklı beslenme çerçevesinde esas besin maddelerinden biri olan makarna, ekmeklik buğdaydan daha koyu renkli, protein açısından daha zengin bir buğday türü olan durum buğdayından yapılmaktadır. ülkemizde makarnanın unlu bir gıda olduğu düşünülse de, gerçekte saf irmikten üretilmektedir. irmik su ile yoğrulur, elde edilen hamur kalıptan geçirilir, biçimlendirilir ve kurutulur.

7'den 70'e herkesin severek tükettiği makarna;

ucuz,

pratik,

lezzetli,

raf ömrü uzun,

kolay bulunabilir,

düşük enerji içeren,

yüksek besin değerine sahip,

biçimsel olarak 40'ın üstünde türü olan bir besin maddesidir.

ülkemizde bilhassa spagetti, fiyonk ve burgu biçiminde tercih edilen makarnanın yıllık tüketimi kişi başına yaklaşık 5. 2 kg. olarak hesaplanmaktadır. ülkelere göre kişi başına düşen yıllık makarna tüketim miktarlarına bakıldığına italya 28. 9 kg. ile ilk sırada yer alırken, bunu venezüella (12. 7 kg. ), abd (9. 5 kg. ), mısır (6. 8 kg. ), kanada (6. 8 kg. ), yunanistan (6. 6 kg.) ve fransa (6. 5 kg.) gibi ülkeler izlemektedir. ülkemizde makarnanın kilo aldırdığına dair yanlış bir inanış vardır. oysa makarna şişmanlatmaz. şayet öyle olsaydı yukarıda yer alan ülkelerden yalnızca abd şişmanlık ile bu denli mücadele etmez, bu durum bilhassa italya'nın halk sağlığı problemi durumuna gelirdi. 100 gr. pişmemiş makarna 355 kkal. enerji, 77 gr. karbonhidrat, 11 gr. protein, 0. 3 gr. yağ içermektedir. üstelik folik asit, niasin, a, b 1 ve b 2 vitamini ile demir, kalsiyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi mineraller de içermektedir. bu nedenle makarna düşük enerji içermesine karşın besleyici değeri son derece yüksek bir besindir. ancak makarnaya eklenen yağ ve/veya soslar onun enerji içeriğini negatif etkilemektedir.

dünya sağlık örgütü günlük enerjinin %55-60'ının karbonhidrat, %12-15'inin protein ve %25-30'unun yağlardan karşılanması gerektiğini vurgulamaktadır. zayıflamaya uyumlu beslenme programlarında besinlerin içerdiği yağ oranı ve kan şekeri üstüne tesirleri büyük önem taşımaktadır. makarna kompleks karbonhidrat ve düşük miktarda yağ içeriği ile diyetisyenlerin beslenme programlarında sıklıkla tercih ettiği ve haftada en az 2 - 3 kere yenilmesini önerdiği bir besin maddesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

börekten salataya, ana yemekten garnitüre kadar pek çok biçimde karşımıza çıkan makarnanın domates, biber, fesleğen, süt, yumurta, soya, vitamin gibi çeşni içeren ve kepekli alternatiflerinin üretilmesi pazar payında yeni bir trend sağlamıştır. ancak şişmanlattığına dair yanlış inanışlar sebebi ile insanlar makarna yemekten kaçınmaktadır. bilhassa büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar açısından son derece yararlı bir besin olan makarna, porsiyon ölçülerine dikkat edildiği ve ideal soslarla hazırlandığı durumda kilo problemini bile ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder