?

Bel fitigi en cok kimlerde gorulur ?

Kimlerde görülür ?

Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar yaygındır ki, pekçok ülkede yapılan istatistiklere göre hekime müracaat sebebi olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı almaktadır. insanların yaklaşık % 80'i yaşamları boyunca en az bir defa bel ağrısı ile karşılaşmaktadırlar.

bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür., fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. sabit bir iş ve hayat stili, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, mesleğini sevmeme, huzursuz bir ortamda ve stres içerisinde hayata, sigara ve alkol kullanma, uzun müddet otomobil sürme, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür. bu risk etkenleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma olasılığı de o kadar yüksektir. hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmamalıdır.

uygun olmayan sandalyelerin üstünde her gün saatlerce süren bir ofis hayatına mahk & ucirc; m insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdırlar.kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan