?

Kimyasal zehirler

Kimyasal zehirler

Cyanide

yeni endüstriyel malzemelerin geliştirilmesinde ve metallerin temizliğinde kullanılan bir tür zehir. tesirleri, mide bulantısı, baş ağrısı ile şiddetli etkiye maruz kalındığında ortaya çıkan zor nefes alma ve bilinç kaybı. tedavisi için etki şiddetine bağlı olarak çeşitli ilaçlar mevcut.

anthrax

toprakta bulunmakta olan ve normal koşullarda canlı sığır ve koyunları etkileyen bir tür bakteri. çiçeklerde bulunmakta olan sporlar yoluyla nadiren de olsa bulaşıcı etkisi olabilir. şayet sporlar teneffüs edildiyse, ateş, nefes darlığı ile kendini gösterir ve birkaç gün içerisinde ölümle sonuçlanır. antibiyotik ve aşı ile tedavi edilebilir.

vx

kokusuz, sinirleri etkileyen bir zehir türü. sıvı veya gaz durumunda bulunmakta olan vx, olabildiğince ölümcül bir zehir. sinir sistemini etkisiz bırakır. aşırı dozda, 10 dakika içerisinde akciğerler ve kalp işlevlerini yitirerek durur. atropine adı verilen ilaç, zaman kaybetmeden kola, bacağa veya direkt kalbe enjekte edilmelidir.

sarin

sinir sistemini etkileyen renksiz, kokusuz enzim bloklarından meydana gelen bir gaz türü. etkileri; mide bulantısı, nefes darlığı, bilinç kaybı, felç ve netice olarak ölüm. atropine ve pralidoxime, sarin gazının etkilerini tersine çevirir.

botulinum zehiri

sağlıklı üretilmemiş konserve yiyecek kutularında yaşayan clostridium botulinum adı verilen zehirli bir bakteri kullanılarak geliştirilmiştir. bulanık görme, baş dönmesi, adalelerde ani güç kaybı yapar. enfeksiyonu önlemek için geliştirilen antitoksin veya aşı kullanılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder