?

Kis ve dudaklariniz

Kış ve dudaklarınız

Havalar soğuyunca dudaklarımız derhal kurumaya başlar... çatlar, hatta kanar... bu durum hem kötü bir görüntü hem de acı ve rahatsızlık verir. tek çözüm onları iyi korumaktır.neden ?

dudak derisi ince, duyarlı ve dayanıksızdır; yüzeyinde ölü hücrelerden meydana gelen kabuklaşma vardır. yalnızca, onlara kırmızı rengini veren kılcal damarlar önünden zengindir. deriyi koruyan yağ bezlerinden ve ısı dengelenmesini sağlayan ter salgılayıcı bezlerden; kısaca dış faktörlere karşı kendini koruyabilecek silahlardan mahrumdur. bu durum onun dış faktörlere karşı savunmasız kalmasına sebep olur.kışın, soğuktan ve rüzgardan dolayı saldırı daha çoktur. nezle, grip gibi hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. bu tarz hastalıklarda ağızdan nefes alırız, bu da dudakların iyice kurumasına sebep olur. etkili bir bakım ve tertipli bir koruma yapılmazsa kısa zamanda kurur, çatlar ve rahatsızlık hissi verecek biçimde gerilir. gülmek gibi dudakları geren hareketler sonucunda da acı veren ince çatlaklar oluşur.ne yapmalı ?

her şeyden önce uygulayacağınız bakımın tertipli olması gerekmektedir.

ölü hücrelerden arındırma:haftada 2 kez iyice temizlediğiniz diş fırçanız ile dudaklarınızı hafif ve dairesel hareketlerle fırçalayın. bu işlem dudaklarınızın üzerinde birikmeye başlayan ve kısa sürede kabuksu bir yapıya dönüşecek olan ölü hücrelerden derinizi arındırmanızı ve uygulayacağınız diğer bakımların daha etkili olarak deriye nüfuz etmesini temin eder.

nemlendirme:her sabah, günlük temizliğinizin peşinden, makyaj öncesi kesinlikle nemlendirici bir krem ile dudaklarınızı nemlendirin. hafif yapıda bir krem seçin ve uygularken dudaklarınıza iyice yedirin. özel olarak dudaklar için üretilmiş "baume" adı verilen dudak nemlendiricilerinden kullanabileceğiniz gibi, hafif yapılı ise yüzünüz için kullandığınız nemlendiricinizi de uygulama yapabilirsiniz.

rujunuzu içerisinde nemlendirici içerik bulunduranlar arasından seçmeye itina gösterin. sıcaktan soğuk bir ortama çıkarken veya soğuktan sıcak bir ortama girdiğinizde nemlendirici kreminizi tekrar uygulayın. kreminizi yanınızda taşımak zor geliyorsa kolay taşınabilir bir nemlendirici "stick" de aynı işi görecektir.

besleme:soğuk dudak çevresindeki ince çizgilerin oluşmasını da çabuklaştıran bir etkendir. o nedenle dudakları ve dudak çevresini besleyici bir ürünle güçlendirmek gerekmektedir.

besleyici bakımın gece yatmadan önce uygulanması daha doğrudur. besleyiciler nemlendiricilere göre daha yağlı ve yapı olarak daha kalın oldukları için gündüz kullanımında konfor açısından ideal değildir. özel dudak besleyicileri satın alabileceğiniz gibi, gece için besleyici özelliklere sahip bir "gece kremi" kullanıyorsanız, dudaklarınıza da aynı kremi uygulama yapabilirsiniz. gece kreminiz yoksa, dudaklarınız için yağ bazlı ve koyu kıvamlı bir krem tercih edin.

masaj:banyo veya duştan sonra e vitamini yağı ile ortadan başlayıp kenarlara doğru, dudaklarınızı gererek ve yağı yedirene dek masaj yapın. e vitamini yağını eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz.dikkat!

özellikle dışarıda ve soğuktayken dudaklarınızın kuruduğunu hissederseniz onları dilinizle ıslatmayın, bu hareket daha da fazla kurumalarına sebep olur.doğal bir reçete

işte size evde basitçe hazırlayabileceğiniz, olabildiğince etkili bir dudak kremi:- 2 çay kaşığı rendelenmiş bal mumu

- 8 çay kaşığı zeytinyağı veya badem yağı

- 1 çay kaşığı karite yağı (isteğe bağlı)

- 1 çay kaşığı süzme bal

- 5 damla arzu edilen bir öz yağı (nane, mandalina, limon gibi)balmumunu, zeytinyağını ve karite yağını benmari usulü veya çok kısık ateşte, balmumu tam olarak eriyene kadar ısıtın. ateşten alın ve karıştırarak balı ekleyin. karışım ılıyınca içerisine öz yağınızı ilave edin. kreminiz hazır! cam bir kavanoza koyun ve serin bir yerde koruyun. faydasını göreceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder