?

Kisirlik arastirma yontemleri

Kısırlık araştırma yöntemleri

İnfertilite çiftlerinin yapmak zorunda olduğu başlıca 3 test vardır.

1. spermiogram

2. adetin 3. günü (2-4) bazal hormon profili

3. hsg (tüpler ve rahmin filmi)

spermiogram:

araştırmaya kesinlikle erkek sperm analizi ile başlanmalıdır. bu hem ucuz hem de çok fazla bilgi verebilen bir testtir. çiftin daha önce bir bebeğinin olması durumu değiştirmemeli ve daha önce bebek sahibi olmuş çiftlerde erkeğin normal olduğu kabul edilerek, bayanların bir çok testi boş yere yaptırmalarının önüne geçilmelidir. ve zaman zaman erkek hastalar " daha önce benim çocuğum oldu, sperm sayımına gerek yok" diye düşünürler. halbuki sperm sayı ve kalitesi de yaş, enfeksiyon ve hormonlara bağlı olarak zaman geçtikçe bozulabilmektedir. bu sebeple kısırlık araştırmalarına erkekten başlanmalıdır.

erkekler her ne kadar kabullenmek istemeseler de, gün geçtikçe erkek infertilitesi yaygınlaşmakta ve infertilitenin başlıca nedenlerinden biri olabilmektedir. bir çok laboratuarda yapılabilen idrar tetkiki, hormon analizleri ve infertilitedeki en önemli test olarak kabul edilen sperm analizi (spermiogram), yorumlanması ve uygulaması güç bir test olduğundan dikkatli yapılmalıdır. sperm analizini yaptıracak olan kişinin dikkat etmesi gereken kurallar şunlardır;1. 72-96 saat(2-5 gün) cinsel perhizi olması

2. mastürbasyon öncesi az da olsa muhakkak idrar yapılmalı ve eller normal bir sabunla iyice yıkanıp, kurulanmalıdır.

3. mastürbasyon ile alınan meni steril bir kapta toplanmalıdır.

4. mastürbasyon sırasında kayganlaştırıcı madde (tükürük, sabun veya özel jeller) kullanılmamalıdır.

5. mastürbasyon laboratuar ortamında yapılmalı veya bu olası değilse laboratuara soğuğa maruz kalmadan(alüminyum folyo veya havlu ile sarılarak vücut teması sağlanacak şekilde) 20-30 dk. içinde ulaştırılmalıdır.

6. kişiye laboratuar ortamı dışından meni getirmenin sakıncaları iyice anlatılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder