?

Kisirlik hakkinda sikca sorulan sorular

Kısırlık hakkında sıkça sorulan sorular

1. operasyon ile sperm elde etme,

mesa: mikrocerrahi yöntemle testisin epididim bölgesinden spermin alınmasıdır.

tese ve mesa semenlerinde hiç sperm bulunmayan veya kanal tıkanıklığı nedeniyle spermlerini dışarıya veremeyen erkelerden sperm elde etmek için geliştirilmiş tekniklerdir. bu tıkanıklığın sebebi doğumsal yada geçirilmiş bir enfeksiyon olabilir. tabii ki testislerde hiç sperm üretimi yoksa tese veya mesa uygulaması netice vermez. şayet sperm hücreleri bu teknikler ile elde edilebilir ise bunu ıcsı (mikroenjeksiyon) işlemi takip eder. ıcsı aynı ıvf gibidir. mikroenjeksiyonda bir embiriyo elde edebilmek için bir tek sperm hücresi yumurtanın içine bir mikroiğne ile enjekte edilir.31. sperm hazırlanması nedir ?

spermler cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında semen denilen bir sıvı içinde dışarıya atılır. yardımla üreme teknolojilerinde kullanılmak üzere spermler semen içinden bazı özel teknikler kullanılarak ayrıştırılırlar. bu yöntemler ile en iyi kalitedeki spermlerin elde edilmesi de hedeflenmektedir.32. embriyolar niçin ve nasıl dondurulur ?

insan embriyoları sıvı nitrojen içinde başarıyla dondurularak uzun müddet saklanabilir. günümüzde bu yöntemle saklanılarak daha sonra kullanılan embriyolar ile 20. 000 den fazla bebek dünyaya gelmiştir. yumurtalıkların ilaç ile uyarılması sonucunda çok sayıda yumurta gelişir ve bu yumurtaların döllenmesi sonucunda elimizde çok sayıda embriyo olabilir. ancak bunların hepsini bir tedavi döneminde rahim içine transfer edebilmek olası değildir çünkü bu taktirde önemli çoğul hamilelik riskleri karşımıza çıkabilir. örneğin ingiltere'de bir uygulamada en fazla 3 tane embriyo transfer edilmesine izin verilir. artan embriyoları atmak yerine bunların iyi kalitelileri seçilerek dondurularak saklanır. bu yöntem ile kadının bir çok kez ilaçlar ile tekrar tekrar uyarma tedavi yapılmasına, yumurta toplanmasına gerek kalmadan sadece embriyo transferi ile hamile kalma şansını deneyebilir. ancak bu embriyolar sonsuza dek saklanılamaz. bu husus hakkında olarak farklı ülkelerde farklı düzenlemeler ve yasalar vardır. ülkemizde de embriyoların dondurularak saklanması yasal bir işlemdir.33. asiste hatching - yardımla yuvalama - nedir ?

asiste hatching - yardımla yuvalama - daha önce başarı gösteremeyen tedavi denemeleri olan vakalarda başarı şansını arttırabilecek bir tekniktir. bu teknik ile embriyonun rahim içinde yerleşebilmesine, yuvalanmasına yardımcı olunur. embriyonun rahim içine yerleşmesi ıvf sikluslarında başarı şansını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. embriyolar kadının uterusu içine konulduğunda kabuklarının açılıp rahim içine yuvalanması gerekmektedir. bazı vakalarda bu olay kendi kendisine gerçekleşemez. bilhassa 38 yaş üstündeki kadınlarda, serum fsh düzeyi yüksek kadınlarda, önceki bir ıvf siklusunda embriyo transferi yapılıp hamile kalınamamış ise veya embriyolar icsi işlemi ile elde edilmiş ise bu olay söz konusu olabilir. yardımla yuvalama - ah - ile embriyonun dış kabuğu mikroskobik cam bir tüp yardımıyla verilen bir asit solüsyonu veya lazer ışınıyla çok duyarlı bir biçimde inceltilir. bu işlem embriyolar rahime transfer edilmeden derhal önce gerçekleştirilir. yardımla yuvalama uygulanan kadınlara ek olarak steroid denilen ilaçlar ve antibiotikler ile tedavi uygulanmasının da yararlı olabileceği söylenmektedir. bu ilaçlar yumurtaların toplandığı gün başlanarak 4 gün süreyle kullanılırlar.34. niçin her embiriyo hamilelik sağlayamaz ?

ıvf sonrasında da, doğal olarak meydana gelen embiriyolarda olduğu gibi kromozomal anomaliler var olabilir. embriyonun bölünmesi sırasında bazı problemler ve parçalanmalar da yaşanabilir. bütün bu problemler sonucunda embriyo çok fazla sayıda hücre kaybedebilir ve hamilelik gerçekleşemez. bu olay anomalili bebeklerin dünyaya gelmesini önlemeyi amaçlayan bir doğal eleme yöntemidir.35. ıvf 'de embiriyoların ekilme miktarları nasıl arttırılabilir ?

bu konuda çok fazla bir şey yapılmaz. bugün için yapabileceğimiz en iyi şey, iyi embriyoları seçerek bunları ekmektir. bazı merkezler embriyolarda ekilme öncesi bazı genetik araştırmalar yaparak en ideal embriyoyu tranfer ederken, bazı klinikler döllenmiş yumurtayı laboratuar ortamında blastokist aşamasına kadar getirerek ondan sonra ekerek, hamilelik miktarlarını arttırmaya çalışırlar. bu stratejiler ancak elde yeterli sayıda embriyo var ise tatbik edilebilir. burada temel problem az sayıda embriyo elde edilebilen vakalardır ve bunlarda seçim yapabilme şansı yoktur.36. çoğul hamilelik riskini önlemek için tek bir embriyo transfer edilemez mi ?

bazı seçilmiş vakalarda bu ideal bir yaklaşım olabilir. 35 yaşın altında, daha önce hamile kalmış ve ilk ıvf denemesinde kaliteli embriyolar elde edilebilmiş çiftlerde tek embriyo transferi kabul edilebilir bir durumdur. ancak vakaların büyük bir çoğunluğu bu ölçütlere uymamaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder