?

Kisirlik, tup bebek ve psikoloji

Kısırlık, tüp bebek ve psikoloji

Sevgili çiftler, depresyon gibi farklı derecelerde psikolojik baskılara neden olabilmektedir.

kısırlık söz konusu olan çiftler, ilk olarak bu problemi çevrelerinden saklama gereksinimi duyuyorlar. daha fazla saklayamayınca da tedavi arayışına giriyorlar. tedaviye girdikten sonra artık günlük yaşamdan kopuyorlar. karı koca birbirlerine karşı daha içlerine kapanık hale geliyorlar. çevrede gördükleri her çocuk onlarda bir burukluk ve hüzün yaratıyor. sanki çocuk sahibi olamamak bir suçmuş gibi algılanıyor ve toplum içerisinde eziklik hissediyorlar.

bütün bu anlattığım ifadeler bütün çiftlerde olmasa bile bazılarında farklı derecelerde izlenebiliyor. bu konuda, çiftlere tedaviyi yapan hekime çok önemli sorumluluk düşmektedir. hekimin, böyle durumları önceden sezebilmesi ve elden geldiğince çiftlere, aileye yardımcı olması, onlarla sohbet etmeye vakit ayırması gerekmektedir. çünki, bu kötümser tabloyu yok edecek mucizevi bir ilaç veya yöntem yok henüz. fakat, biliyoruz ki sıkıntılarımızı paylaşmak hepimiz için rahatlatıcı etkiye sahiptir, çiftlere de tedavinin ağır manevi yükünü kaldırmada yardım edebilir. hekim, çiftlere olduğu kadar gerekirse yakın aile çevresine de yardımcı olmaları yönünde telkinde bulunabilir.

bazı kısırlık vakalarında çok kısa tedavi müddeti veya ilk denemede hamile kalma gerçekleştiğinde bu tür psikolojik dertler daha hafif atlatılabiliyor. diğer taraftan, uzun zamandır tedavi görmelerine karşın hamile kalamayan çiftlerde problemler daha ağır hale gelebiliyor. böyle durumlarda hekimlere da büyük sorumluluk düşmektedir.

insanlar genel olarak problemleri ağır bile olsa onlarla başedebiliyor. yeter ki sorunlarını anlatabilsinler, paylaşabilsinler. insanın problemler karşısında direnmesinde ve çözüm bulmasında en itici güç umudunun olmasıdır.

kaynak: dr. aydın demircan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder