?

Kizlik zari hakkinda

Kızlık zarı hakkında

Kızlık zarının latince adı hymendir ve hymen yunan mitolojisinde evlilik tanrısının ismidir. kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerine halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır.

kızlık zarının henüz bozulmamış olması hatalı olarak kadının bekaretinin, yani bir erkekle birlikte olmadığının sembolü ve yine hatalı olarak ilk ilişkide kanama olmaması kadının daha önceden bir erkekle cinsel ilişkide bulunmuş olduğunun kanıtı olarak görülmekte ve pekçok masum genç kız bu sebeple bütün yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir. bu durum yalnız bizde değil, pekçok kültürde geçerlidir.

kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ne yazık ki genç bayanların " kızlık zarı muayenesi" için kliniğe getirilmelerine ve böylece zaman zaman ufak düşürülmeye varacak kadar aşağılanmalarına tanık olmaktadırlar.

bu yazı kızlık zarı hakkındaki bazı yanlış bilinenleri düzeltmek veya bilinmeyenleri açıklığa kavuşturmak için basitliği korumak açısından soru-cevap biçiminde hazırlanmıştır.

kızlık zarı tam olarak nerededir ?

kızlık zarı, vajina girişinin 1-1. 5 santimetre iç kısmında yer alan ince bir yapıdır.

neden böyle bir yapı var ?

anatomik ve fizyolojik açıdan kızlık zarının bilinen bir fonksiyonu yoktur. genital sistem enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir fonksiyonu olduğu düşünülmesine rağmen, ortada delik olan bir yapının nasıl olup da enfeksiyonlara karşı koruyucu olacağı tartışma konusu olduğundan bu görüş tam olarak geçerli değildir.

aslında enfeksiyonların bakire olanlarda daha ender oluşmasının sebebi bu kızların cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalmamış olmalarıdır. pıd (pelvik enfeksiyon) ve ultrasonografi yeterli değildir. akıntı, kasık ağrısı gibi şikayetlerin değerlendirmesinde kızlık zarına hiç bir zarar vermeden makattan muayene yapılması mümkündür. ve ihmal edilmemelidir.

" ilk gecede" nelere dikkat etmek gerekir ?

ilk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler vardır. bu ilk deneyimin hoş ve hatırlandığında iyi duygular uyandıran bir deneyim olması için kadının kendini bu ilk deneyime psikolojik olarak hazır hissetmesi gerekmektedir.

ön sevişmeyle vajinada yeterli kayganlaşma temin edilmeli, şayet bu sağlanamazsa kayganlaştırıcı jel biçiminde eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar kullanılmalıdır

ilk cinsel deneyimin kesinlikle ağrılı olması gerekmez. kadın kendini yeterince gevşettiğinde, erkek de yumuşak davrandığında ağrısız bir ilk deneyim gerçekleşmesi çok muhtemeldir.

kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri hamile kalmaktır. bu sebeple erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak ideal bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en idealidir.

ilk cinsel ilişkide zar aşırı kanayabilir mi ?

özellikle erkeğin çok aceleci ve sert davranması halinde küçük yapılı kadınlarda zarla birlikte vajina dokusu da yırtılabilir. bu durum çok aşırı kanamayla seyreden ve büyük ihtimalle dikiş atılarak tedavi edilmesi gereken bir durumdur. kızlık zarının çok aşırı sert yapısı olması da bu duruma katkıda bulunabilir.

normalde ilk ilişkide meydana gelen kanama birkaç dakika içerisinde en geç yarım saatte durur. şayet kanama çok şiddetli olursa veya uzun süreler geçmesine karşın durmazsa böyle bir durum söz konusu olabileceğinden hekime başvurmak gerekmektedir.

bazı durumlarda ilk ilişkide kanama olur, yırtık yeri iyileşir, daha sonraki ilişkilerde tekrar kanar. bu da kızlık zarının aşırı sert veya fazla " damarlı" olmasından kaynaklanır. kanama miktarı fazla değilse, her ilişkide meydana gelen kanama kısa süreliyse endişelenecek bir durum yoktur.

kızlık zarının onarımı olası müdür ?

kızlık zarının onarımı mümkündür. ve tüm dünyada bunu uygulayan hekimler ve uygulamayı talep eden kadınlar vardır. bu tamirin başarı gösteren olup olmayacağının en önemli belirleyicisi yırtılmanın ne zaman olduğudur.

kısa vakit önce (günler önce) olan bir yırtılma kolaylıkla onarım edilebilir. çok sayıda cinsel ilişkide bulunmuş, doğum yapmış kadınlarda ise kızlık zarının parçaları azalmış olduğundan onarımı çok zor olabilir, başarı gösteremeyen olabilir.

kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının tamamı bu onarımı yapar mı ?

hayır. kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının çok önemli bir kısmı etik problemleri göz önünde bulundurur ve bu onarımı yapmaz.

kızlık zarı bozulmadan hamilelik oluşabilir mi ?

evet. hamilelik oluşması için kızlık zarının bozulması koşul değildir. yukarıda anlatıldığı gibi esnek olan bir zar tam bir cinsel ilişkide bozulmamış olmasına rağmen hamilelik oluşabilir.

diğer bir yol da yine ender görülmesine rağmen erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalmasıdır. spermler olabildiğince hareketli hücreler olduklarından vajinanın girişinden rahimağzına ve buradan da iç genital sisteme geçerek hamileliği başlatabilirler.

muayenede kızlık zarının sağlam olup olmadığı anlaşılabilir mi ?

kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yaptığı bir muayenede kızlık zarının yırtılmış olup olmadığı, yırtılmışsa bunun eski bir yırtık mı, yeni bir yırtık mı olduğu anlaşılabilir.

ancak kadın hastalıkları ve doğum uzmanları resmi bir kurumda adli tabip olarak görevli olmadıkları sürece bu muayeneyi yapmamayı tercih etme veya muayene sonucunda rapor vermeyi reddetme özgürlüğüne sahiptirler. dahası kadın hastalıkları ve doğum uzmanları hastanın kendisi dışındaki birine muayene neticesini bildirmek zorunda da değildirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder