?

Kokain bagimliligi

Kokain bağımlılığı

En fazla bağımlılık yapan, sıklıkla kötüye kullanılan ve en tehlikeli maddelerden biridir. diğer isimleri: snow, cake, lady, freebase, crack, rock. tıpta öncelikle yerel anestezide kullanılmıştır.kokainin davranışsal tesirleri derhal hissedilir ve 30-60 dakika sürer. solunum yoluyla alınışı az tehlikeli, damardan ve sigara olarak alınması ise en tehlikeli yollardır. ağızdan alımı beyin-damar hastalıkları, kalp anomalileri ve ölümle sonuçlanabilir.

kokain sarhoşluğunda (zehirlenme) görülebilecek belirtiler: aşırı neşe veya duygulanımda küntleşme, gerginlik veya öfke, kalp atım artışı, gözbebeği genişlemesi, terleme-titreme, bulantı-kusma, uykusuzluk veya aşırı uyku, iştah artışı, aşırı hareketlenme veya durgunluk.

kokaine bağlı paranoid sanrılar ve varsanılarla giden psikotik bozukluk, duygudurum bozukluğu, bunaltı bozukluğu, cinsel işlev bozukluğu, uyku bozukluğu gelişebilir.

tedavisinde sosyal ortam değişimi, sık idrar tahlilleri, bireysel ve aileye yönelik psikolojik destek, kendine yardım grubu olan adsız narkotikler (an) takviyesi, antidepresanlar yararlı olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder