?

Kolon kanseri

Kolon kanseri

Bağırsak kanseri kanserden ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. belirti vermeyen ve yavaş ilerleyen hastalık bilhassa 50 yaş ve üzerindekileri tehdit ediyor. bugün yalnızca amerika bitişik devletleri'nde kadın ya da erkeklerde yaşam boyu kolon kanserine yakalanma riski yüzde 6 civarında.nedenlerigenetik bir rol oynasa da bağırsak kanserinin tam olarak sebebi bilinmemektedir.bu kanserin ailede görülüp görülmediği mühimdir. şayet 45 yaşın altında bu teşhisin konulduğu birinci dereceden bir yakınınız ya da etkilenen iki tane birinci dereceden yakınınız varsa risk altında olup olmadığınıza dair doktorunuzdan bir tarama talebinde bulunun.yaşınıza bağlı olarak bağırsak kanserinde taşıdığınız risk: teşhisteki ortalama yaş 70 dir. fakat genç insanlarda da rastlanmaktadır.herkes kolon kanseri riski altındadır ancak 50 yaş ve üzerindeki kişiler için risk çoğalır. 50 yaşın üstündekiler alkol alıyorsa, kırmızı et yemeyi tercih ediyorsa, sigara kullanıyorsa ve şişmansa onlar açısından tehdit daha da büyür. genetik olarak bağırsak kanserine eğilimli olanların yüzde 75'i riskli grubuna girer.doktorunuza danışın" bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltmak için akıllıca bir rejim nasıl yapılır ?"

" eşim son zamanlarda çok fazla oranda kan kaybetti, buna sebep olan nedir ?"

" kız kardeşime bağırsak kanseri teşhisi kondu, bu konuda beni bekleyen güçlükler nelerdir ?"korunmabağırsak kanserinde rejimin önemli bir rolü olduğuna inanılır.

her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze tüketimi, içerdikleri antioksidan vitamin ve mineraller sayesinde koruyucu rol üstlenir.

ideal seviyedeki egzersiz de bağırsak kanserine karşı koruyucu meziyet taşır.

folik asit, selenyum, kalsiyum ve d vitamini kullanmak, günde 1200 mg kalsiyum almak,

yağlı gıdalardan kaçınarak liften zengin besinler, sebze; meyve tüketmek kolon kanserini engelleyici etkenler arasındadır.

sigara barsak kanseri riskini arttıran etmenlerin başında gelir. bu açıdan riski azaltmak adına sigara içilmemelidir.belirtileraşağıdaki durumlardan gelişi güzel biriyle karşılaşırsanız doktorunuz ile görüşündışkıda kan.

tertipli bağırsak hareketlerinde iki yada daha fazla süredir duyduğunuz kabızlık yada ishal gibi bir değişim.

karın ağrısı yada iki yada daha fazla süredir duyduğunuz bir rahatsızlık.

açıklanamayan kilo kaybıbazı insanlarda baş dönmesi, yorgunluk hissi, nefes almada güçlük görülür.teşhis ve tedavi doktorunuz sizi tedavi için hastaneye sevk etme gereksinimi duyar.hastanede uzman size kolonoskopi gibi çeşitli testler önerir. bir video kamera içeren, uzun duyarlı bir tüp rektum ve kolona kadar ilerletilir. kalın bağırsağın bütününün incelenmesini içeren bir yöntemdir. hasta bu işlem sırasında uyutulduğu için sanıldığının aksine korkulacak bir işlem değildir. polip saptandığında işlem sırasında çıkartılır ve incelenmek üzere patolojiye gönderilir. bir kez polip alınan kişinin daha sonra kolonoskopi ile tertipli olarak izlenmesi gerekmektedir.eğer teşhis kanserse ana tedavi ameliyattır.

genellikle kanserli kısım alınır ve kalan kısmın iki ucu birleştirilir.ameliyat kadar kemoterapi ve radyoterapi de öneri edilir.göğüs ve kolon kanseri üstüne kaliforniya üniversitesinde yapılan çalışma neticeleri tartışılmaz görülmektedir; buna göre tertipli egzersiz yapan kadınlarda göğüs kanseri riski anlamlı olarak azalmaktadır. haftada tertipli olarak 1 3 saat arasında egzersiz yapan bayanların göğüs kanseri riski % 30, 4 saatten fazla egzersiz yapanlarda % 55 oranında azalmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder