?

Kondom nedir ?

Kondom nedir ?

Kaput, prezervatif, kılıf adlarıyla da anılan prezervatif cinsel ilişki sırasında erkek cinsel organına (penise) takılan kauçuk bir kılıftır. aıds'in yaygınlaşmasına bağlı olarak bütün ülkelerde kullanımı artmaktadır.kondom hamileliği nasıl önlemektedir ?

kondom erkek tohum hücresinin (sperm) kadın haznesine (vajen) girişini engelleyerek hamileliği önlemektedir.kondom`un hamileliği önlemede etkililiği nedir ?

sürekli olarak ve her ilişkide yeni bir kondom kullanımında etkililiği %95-98'dir. kondomun ideal saklanma sartlarında muhafaza edilmesi ve doğru kullanım biçimi etkililiğini belirler.kondom`un hamileliği önleme dışında yararları var mıdır ?

tüm hamileliği engelleyici yöntemler içerisinde aıds dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruculuğu en yüksek olan yöntemdir.

kadında rahim ağzı kanserinin önlenmesine yardımcı olabilir.

erken boşalmanın önlenmesine yardımcı olabilir.dikkat!

etkililiği sağlamak için her ilişkide yeni bir kondom kullanılmalıdır.

kondom`u bir kez kullandıktan sonra atınız.

kondom`un ambalajını kullanacağınız vakit açınız ve cinsel ilişkiden derhal önce sertleşen erkeklik organına takınız.

boşalma olmadan önce ya da sonra erkeklik organından hazne içerisine akabilecek az oranda bir akıntı bile gebeliğe sebep olabilir.takarken kondom`un uç kısmından parmağınızla sıkıştırınız. boşluk kalmasına dikkat ediniz. kalan bu 1. 5 santimetre boşluk meninin toplanması içindir.

kondom`u serin ve karanlık bir yerde saklayınız.

başarısızlık, düzensiz ve ideal olmayan kullanıma ve kondom`un ideal şartlarda saklanmaması ya da miadının geçmesi, nedeniyle yırtılmasına bağlıdır.

yedek kondom bulundurulmalı ve ideal biçimde saklanmalıdır.

çiftlerin kondom ile birlikte spermi devre dışı hale getiren ilaçları (spermisit) birlikte kullanmaları durumunda etkililik daha da yükselir.daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doktorunuza veya bölgenizdeki sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezine veya devlet hastanesi nüfus planlaması kliniğine başvurunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder