?

Kontakt lens cesitleri

Kontakt lens çeşitleri

Günümüzde esas olarak iki çeşit lens vardır. bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lensler dir. gaz geçirgen sert lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında çoğunlukla yumuşak lensler kullanılır.

gaz geçirgen sert lensler: göze oksijen geçişine izin verdikleri için bu adı alırlar ve bu özellikleri nedeniyle artık kullanılmayan sert lenslere göre kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. korneanın biçimini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda bilhassa tercih edilirler.

yumuşak lensler: çok farklı tipleri vardır. günlük kullanılan 1 gün ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 3 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 yıl ömürlü lensler, 1 hafta kullanılan 1 hafta ömürlü lensler, 1 ay kullanılan 1 ay ömürlü lensler, bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibi. bunların kullanımı olabildiğince rahattır. gözdeki kusurun tashihi için kullanılan lenslerin çoğu renksizdir ve göze takıldığında görünümü değiştirmezler. takıldıkları sürece hatası giderir ve berrak bir görüntü temin ederler.kornea yüzeyini bozan hastalıklar sinir uçlarının dışarıda kalmasına bağlı olarak hastaya yoğun bir huzursuzluk verirler. eski lazer uygulamalarında da kornea sinir uçları açıkta kalır ve hasta yoğun ağrı duyardı. bu gibi durumlarda hastanın tedavisi amacıyla tedavi edici yumuşak kontakt lensler kullanılır.

bifokal lensler, yakın ve uzak için iki ayrı gözlük kullanmak zorunda kalan kişiler için geliştirilmiştir.günümüzde çok populer olan bir lens grubu da renkli lensler dir. gözdeki kusurun düzeltilmesi amacıyla kullanılabildiği gibi gelişi güzel bir hata olmadan da sırf estetik hedefli olarak kullanılan numarasız tipleri vardır. renk seçenekleri çok fazladır. renkli lensler her gözde katalogda gösterildiği gibi durmaz. dolayısıyla farklı seçenekleri deneme imkanı tanıyan bir merkezde göz muayenesinin peşinden denenerek alınmasında fayda vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder