?

Kontakt lens kullanimi aninda rastlanan sorunlar

Kontakt lens kullanımı anında rastlanan sorunlar

- kontakt lensler bazı gözlerde kuruluk meydana getirebilir.bu taktirde kayganlaştırıcı ve ıslatıcı damlaları kullanmanız ideal olur. şayet kuruluk hali devam ederse göz hekiminize başvurmanız gerekmektedir. lens gözünüze yapışmış yani hareketi durmuş ise bir kayganlaştırıcı solusyon uygulayın ve lensi çıkarmayı denemeden önce serbestçe hareket etmesini bekleyin. lens hala yapışmaya devam ediyorsa hemen göz hekiminize başvurun.

- bazı gözlerde göz yaşı salgısında artma meydana gelebilir. bu durum bilhassa alışma sürecinde olan kişilerde daha sıktır.

- gözde yabancı cisim hissi. toz parçacıkları, lens yüzeyinde kirlenme veya çizikler, lensi aşırı uzun müddet takma veya lensi çıkarırken gözü zedeleme bu duruma neden olur. bu taktirde lensinizi çıkarın, temizleyin. çizik veya yırtık saptarsanız lensi takmayınız. bundan başka lensleri öneri edilen süreden daha uzun müddet takmamaya çalışın.

- ağrı. gözde yabancı cisim hissine sebep olan etkenler ağrıya da sebep olabilir. önerilere dikkat ettiğiniz takdirde gözde yabancı cisim hissi ve ağrı devam ediyorsa fazla beklemeden hekiminize müracaat etmeniz gerekmektedir.

- gözlerde yanma, batma, kaşıntı ya da sulanma. lens yüzeyinde temizleme solusyonu veya sabun kalmış olabilir. lenslerinizi çıkarıp iyice yıkadıktan sonra tekrardan takmanız gerekmektedir.

- gözde kızarma. gaz geçirgen sert lens kullananlarda alışma sürecinin bir belirtisi olabileceği gibi gözde bir enfeksiyona da işaret ediyor olabilir. kontakt lense alışık bir gözde aniden kızarıklık meydana gelmişse derhal hekime müracaat etmek gerekmektedir.

- ışık hassasiyeti. yine gaz geçirgen sert lenslerin alışma döneminde olabilir. bundan başka kornea enfeksiyonunda da ışık hassasiyeti meydana gelebilir.- ışık çevresinde gökkuşağı ya da hareler görme. lensin merkezde durmamasından veya korneada ödem oluşmasından kaynaklanabilir.

- bulanık görme. normalde net gördüğünüz bir lensle bulanık görmeye başlamışsanız lensleriniz kirli olabilir. uzun süreli kullanımda da bulanık görme meydana gelebilir. bir günlük bir takma müddetinden sonra lenslerinizi çıkartınca birkaç saat müddet ile bulanık görebilirsiniz. bu geçici bir şikayettir.

- göz yorulması. uykusuzluk, gözlerin okuma ve çalışmada uzun müddet kullanılması sonucunda meydana gelir. lensleri takma süresini azaltarak gözlerinizi dinlendirmeniz gerekmektedir.

- lenslerin korneadan kayması veya düşmesi. çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur. ancak erişkinlerde olması lenslerde bir uygunsuzluğa işaret ediyor olabilir. hekiminize danışmanız gerekmektedir.

- kornea ülseri. kontakt lens kullanımda en fazla korkulan durumdur. yukarıda belirtilen durumların çoğuna sebep olabilir. lensi çıkarıp gözünüzü dinlendirmenize karşın şikayetler geçmiyorsa fazla beklemeden hekime müracaat etmek gerekmektedir. bu durum tespit edildiğinde bir müddet kontakt lens kullanımına ara verip gözünüzün tedavisinin yapılması gerekecektir.

- alerji. kontakt lens kullanımının gelişi güzel bir döneminde meydana gelebilir. gözlerde kaşıntı, yanma, batma, sulanma ve kızarıklık gibi şikayetler olabilir. lenslerin çıkarılarak tedavisinin yapılması gerekmektedir.

- korneada damarlanma. lenslerin ideal olmayan biçimde kullanılması, ideal olmayan lens kullanılması ve göz kontrollerinin aksatılması sonucunda meydana gelir. vakit geçtikçe görmeyi etkileyebilir ve kontakt lens kullanımını engelleyebilir.

- lens kullanırken gözünüze gelişi güzel bir kimyasal madde kaçarsa hemen gözleri bol suyla yıkayın, lensleri derhal çıkartın ve atın. acilen göz hekiminize ya da acil servise başvurun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder