?

Kontakt lens uygulamasi nasil yapilmalidir ?

Kontakt lens uygulaması nasıl yapılmalıdır ?

Kontakt lens kornea üstünde ne kadar paralel konumlandırılırsa hasta konforu da o kadar çoğalır ve problemler en aza indirgenir. bu işleme kontaktolojide "fitting" yani "uyumlama" denir. bu işlem sırasında göz uzmanı gözün biomikroskobik muayenesinin yanı sıra, her şeyden önce korneanın eğrilik yarı çapını ölçer (keratometri), kornea ön ve arka yüzeylerini bilgisayarlı kornea topografisi' ile ölçerek, o korneaya, o göze uyacak olan kontakt lens parametrelerini belirler ve buna uyacak olan kontakt lens parametresini belirler. kontakt lenslerin, materyali, bütün çapı, eğrilik yarı çapı, dioptri gücü, merkezi kalınlığı, su içeriği, iyonik ya da non-iyonik oluş gibi yüzey özelliklerini belirleyen parametreleri vardır.

işte bu parametrelere karar verirken hekim, hastanın gözüne dair çeşitli özellikleri değerlendirir. örneğin göz yaşı az olan bir hasta için başka, alerjisi olan hasta için başka, kapak gerginliği değişik olan bir hasta için başka, kuru iklimde yaşayan bir hasta için başka bir lensi terci edebilir. uyumlama işlemi hasta açısından hayati öneme haizdir ve başarı belirten lens kullanıcılarında bile en az senede bir kez yinelenmesi gerekmektedir. uyum muayenesi, pekçok uyum ölçüsü olan kontakt lensin, adeta ısmarlama elbise gibi hastaya uyumunun sağlanmasını içerir. kontakt lensin kalitesinin yüksek olması önemli bir ön koşuldur. ancak bu kaliteli kontakt lensin, göze uyum sağlaması en az bu kalite kadar mühimdir. bu uyum muayenesi de göz doktorunun görev ve sorumlulukları arasındadır. bundan başka göz doktoru hastayı kontakt lensin bakımı ve takıp çıkarılması konusunda da eğitir.

hastaya ideal olan kontakt lens belirlendikten sonra, kontakt lens bakımı ayrıntılı olarak anlatılır, ve teslimden önce hastaya kontakt lensi takıp çıkarma, hiçbir soru sinyali kalmayacak biçimde öğretilir.

tertipli kontrollere gelmesinin önemi bildirilir ve en ufak bir kızarıklık, çapaklanma, görme bulanıklığı problemi olduğunda gelmesi tavsiye edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder