?

Kontakt, renkli lens ipuclari

Kontakt, renkli lens ipuçları

Modern lens materyalleriyle teknolojinin birleşmesi artık büyük çoğunluğun kontakt lensleri rahatlıkla kullanabilmesine neden oldu. yine de şayet hiç kontakt lens kullanmamışsanız, lenslerin tercihi, kullanımı ve bakımı için öncelikli olarak bilmeniz ve uygulamanız gereken noktalar var.

bunların ilki ve en mühimi elbette göz hekiminize danışarak görüş ve önerilerini almaktır. böylece doktorunuzun kontakt lenslerinizin kullanım ve bakımı için vereceği genel bilginin dışında size özel yapılması gerekenleri de öğrenmiş olursunuz. örneğin bazı insanların her gün veya ilk birkaç hafta lenslerini belli sürelerde çıkararak gözlerini dinlendirmeleri gerekmektedir.

yanınızda nemlendirici damlalar bulundurmayı alışkanlık durumuna getirin. aksi durumda göz kuruluğu size olabildiğince rahatsız saatler yaşatabilir. göz kuruluğu kontakt lens kullanımını güçleştirir ancak nemlendirme solüsyonları ve hekimin önereceği aralıklarla lens kullanımı bu problemi da ortadan kaldıracaktır.gözlerinizi fazla ovmaktan ve kaşımaktan sakının ve güneşe çıktığınızda kesinlikle güneş gözlüğü takın.kontakt lenslerinizle her temasınızdan önce kesinlikle ellerinizi yıkayın. şayet yoğun kızarıklık ve kaşınma varsa kesinlikle hekiminize baş vurun. bunlar göz ardı edilmemesi gereken belirtilerdir. toz veya kir zerrecikleri önemsiz görülse de göz ve lensinizin arasına girdiğinde inanılmaz rahatsızlık, ağrı ve problem yaratabilir.kontakt lenslerinizi dikkatle kullanın. şayet yırtılırlarsa hiçbir vakit kullanmayın. yanınızda solüsyon bulunmadığı durumlarda pratik görünse de kurumuş lenslerinizi ıslatmak için tükürük kullanmayın. ağzınızda bol oranda bulunmakta olan bakteriler gözünüzün kolaylıkla iltihap kapmasına sebep olabilir.

insanlar lenslerini genellikle lavabonun üzerinden aynaya doğru eğilerek takarlar. bu sırada lavabo giderinin kapalı olmasına dikkat edin.

10 kullanıcıdan 7'sinin lavabo deliğinden lens düşürdüğü saptanmış bir gerçektir.

renkli kontakt lensler daha kozmetik bir kaygıyla kullanıldığından ve artık hemen hemen hoşluk salonları ve internet sitelerinden dahi satın alınabildiğinden bilhassa dikkat edilmesi gerekmektedir. örneğin üreticisi ve üretim hijyen şartları belli olmayan ürünlere itibar edilmemelidir.yüzerken lens kullanılmaz. ancak yüzünüze çok iyi oturan bir maske kullanırsanız lenslerle yüzebilirsiniz ancak bu önerilmeyen bir şeydir.

spor yaparken lens kullanmak gözlüğe oranla daha kullanışlıdır ancak yaptığınız sert bir spor ise yumuşak lensler kullanmanız öneri edilir. doktorunuz yaptığınız spora göre ideal lensi tercih etmenize yardımcı olacaktır.bazı renkli kontakt lens markalarının aynı zamanda görme bozukluklarını giderici yani numaralı lensleri de mevcuttur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder