?

Kontrolun ele alinmasi

Kontrolün ele alınması

Kan şekeri düzeyinin kontrol altına alınmasıbu noktada, diyabetin çaresi yoktur. ancak, hastalığın neden olduğu ciddi tıbbi sorunların bazılarının önüne geçmeniz için hekimin rejim, egzersiz, kilo kontrolü gibi konulardaki tavsiyelerine uyarak ve reçete edilen ilaçları kullanarak normal kan şekeri düzeyinin sürdürülmesi gibi bazı yollar vardır.

kan şekeri düzeyinin test edilmesi

tip 2 diyabet hastalığı tedavisinin amacı " normal" kan şekeri düzeyinin elde edilerek sürdürülmesidir. " normal" kan şekeri seviyesi günlük kan şekeri testine ek olarak, hemoglobin a1c (veya a1c) testi geçen iki ile üç ay içerisindeki ortalama kan şekerinizi gösterebilir.

tip 2 diyabeti olan hastalar yemeklerden önce ya da sonra evde kan şekeri testi yapabilirler veya hekimin önerileri doğrultusunda o anki kan şekeri düzeyini ölçebilirler. ada'ya göre, yemek öncesi kan şekeri seviyesi 90-130 mg/dl olmalıdır. yemekten yaklaşık 2 saat sonra, kan şekeri 180 mg/dl'den daha az olmalıdır.

neden a1c'nizi bilmeniz gerekir ?

ada tip 2 diyabeti olan hastaların a1c düzeylerini %7'nin altında tutmalarını öneri etmektedir. %7'nin üstündeki her bir %1'lik a1c artışıyla, düşük tutulması için stratejiler

tip 2 diyabeti olan pek çok insan rejim farklılıkları yaparak, kilo vererek ve/veya fiziksel aktiviteyi artırarak kan şekeri düzeylerini sürdürebilmektedir. diğerleri ise, şekerin kanda birikmesini önlemek için ilaca ihtiyaç duyarlar. bu konuda daha fazla bilgiye diyabetle yaşam bölümünden ulaşabilirsiniz.

kan şekeri kontrolünün önemi

diyabetin kısa ve uzun süreli komplikasyonlarından kaçınmak için kan şekeri düzeylerinin devamlı normal aralıkta tutulması mühimdir. günden güne değişen kan şekeri iniş çıkışları hastaların kendilerini iyi hissetmelerini engelleyebilir ve normal olarak günlük işlere konsantre olmasını ve işlev görmesini zorlaştırabilir. doğru strateji kullanılırsa, tip 2 diyabeti olan hastaların bu durumla başa çıkmaları, gelecekte komplikasyon oluşumunun önüne geçmeleri ve diyabetten daha kuvvetli olmaları çok mümkündür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder